Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítal, že Senát by měl dostát své roli strážce ústavnosti. Zpochybňoval Vondrovo prohlášení, že lékaři byli vysláni na vojenské cvičení v rámci pravomocí vlády. Podle Štěcha odjeli na žádost slovenské vlády o humanitární pomoc, aby zastoupili "práci odmítající slovenské lékaře", což by měl schválit parlament. Vláda se ale rozhodla obejít Senát s jeho levicovou většinou, protože by nemusela získat jeho souhlas, uvedl Štěch.
Senátor za ODS Tomáš Töpfer kvůli tomu vyzval Štěcha k rezignaci. "Člověka, který své odborové a stranické zájmy povýší nad mravnost, já si vážit nemohu. Člověk, který má narušenou tuto hierarchii hodnot, nemůže podle mně zastávat druhou nejvyšší ústavní funkci," prohlásil Töpfer. Štěch jeho vystoupení označil za "umělecko-divadelní vložku" a prohlásil, že dostál svým ústavním povinnostem. Podle něj by všichni členové Senátu měli dbát na dodržování ústavy
"Vláda rozhodla o vyslání skupiny vojenských lékařů na území Slovenské republiky, aniž by byl naplněn kterýkoli z důvodů stanovených v ústavě, tedy mimo svoji samostatnou působnost," citoval z navrženého usnesení Senátu jeho předseda Milan Štěch (ČSSD). "Zvoleným postupem vlády byla porušena Ústava České republiky," dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe