Prouza: Musíme přijmout euro a nosit do EU návrhy. Jako Slovensko

19.09.2017 12:34

Někdejší tajemník se v komentáři pro server E15.cz zamyslel nad tím, kam bude v rámci EU směřovat Česko. Naše vlast se prý teď pohybuje někde mezi eurem a kakaem, resp. čokoládou.

Prouza: Musíme přijmout euro a nosit do EU návrhy. Jako Slovensko
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
reklama

Když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přednášel Zprávu o stavu Unie, Čechům přisoudil více kakaa v čokoládě. Zní to hezky, ale podle Prouzy bychom se neměli spokojit jen s kakaem. Na prvním místě bychom mohli v rámci EU rozvíjet to, co sami umíme docela dobře – třeba kybernetickou bezpečnost. A měli bychom si také říci, zda chceme euro. Pokud zůstaneme stát mimo eurozónu, bude to naše volba, ale podle Prouzy se nám z dlouhodobého hlediska nevyplatí.

„Většina českých politiků si stěžuje, že je EU pomalá a těžkopádná. Díky Junckerovým návrhům by EU mohla být akčnější. Měli bychom to vítat. Místo toho začínáme plakat, že se nám většinové rozhodování nelíbí, že si chceme nechat právo brzdit všechny ostatní. Sami se tak stavíme do pozice bázlivé země, která pochybuje sama o sobě a svých schopnostech získat ostatní na svou stranu, nebude-li mít v ruce klacek jménem veto,“ napsal Prouza.

Celý článek naleznete zde.

Podle Prouzy bychom si zkrátka měli začít věřit, přijmout euro a začít se v EU chovat jako sebevědomá země, která přináší návrhy. Ne vždycky to vyjde, ale měli bychom to zkoušet. Slovensko už se na tuhle cestu vydalo a my bychom podle Prouzy měli udělat totéž. K tomu ovšem potřebujeme sebevědomé politiky, kteří nás na tuhle cestu navedou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …