„Systém elektronických nákupů CENTREs, který je zaměřený na dosahování úspor a dlouhodobé nastavování nákupních procesů, jsme realizovali už ve více než 136 subjektech veřejné správy. Existuje však zatím jen jediné město, které už systém zavedlo v plném rozsahu, tzn. na všechny komodity a pro všechny své organizace. Statutární město Ostrava,“ uvádí Vítězslav Grygar.
Co tedy brání vládě, ministerstvům nebo městům, aby systém zavedli?
Nutno říct, že čím větší je nutnost škrtů v rozpočtech a tlak na snižování nákladů veřejné správy, tím větší je skutečný zájem. Navíc legislativní kroky vlády v poslední době jsou důkazem skutečné snahy o změnu. Například resorty musejí povinně do dubna zavést tzv. resortní systémy centralizovaného zadávání veřejných zakázek. Což je v podstatě jedna část systému, jaký my realizujeme.
Mnoho měst i krajů se už dříve o systém zajímalo, vysoká vstupní investice však byla často překážkou. Například Ostrava, která systém zavedla v roce 2010, zaplatila vstupní investici za implementaci systému pro všechny své organizace 40 milionů korun. Ostravě se vrátila investice do 1,5 roku. Od zavedení systému ušetřila Ostrava přes 100 milionů korun, a jen za rok 2011 to dělá 68 milionů korun. V Ostravě dnes „zdravě“ nakupuje asi 140 organizací ze 180. A ředitelé organizací nám dnes už sami volají a navrhují, co dalšího by se dalo soutěžit v aukcích. To se před rokem a půl zdálo úplně nereálné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PR článek