Průmysl utíká z Německa. Už to prý prostě nejde

13.09.2024 9:43 | Monitoring

„Deindustrializace Německa začala,“ varují německé podniky. Německá energetická politika se stává významným rizikem pro průmysl, který čelí rostoucím nákladům na energie. Podle průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory plánuje 51 % velkých průmyslových podniků omezit výrobu nebo ji přesunout do zahraničí kvůli neudržitelným cenám energie. Podniky varují, že pokud se situace nezmění, konkurenceschopnost země bude vážně ohrožena.

Průmysl utíká z Německa. Už to prý prostě nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní otevření nové výrobní linky LegiosLoco v Nymburce

Německá energetická politika se stává jedním z klíčových rizikových faktorů pro tamní průmysl, který v posledních měsících čelí rostoucímu tlaku. Dle nedávného průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), který zahrnoval 3 300 členských podniků, se stále více firem zvažuje omezit svou výrobu nebo dokonce přesunout své výrobní kapacity do zahraničí, informuje německý deník Welt.

Výsledky průzkumu ukazují, že obavy o budoucnost německého průmyslu narůstají, především kvůli stoupajícím nákladům na energie, které se staly klíčovým faktorem v rozhodování o lokalitě firem.

Podle citací z průzkumu se ozývají hlasy, že proces deindustrializace Německa již začal a vláda na tuto situaci dostatečně nereaguje. Jedna ze západoněmeckých průmyslových společností dokonce uvedla: „Deindustrializace Německa začala a zdá se, že s tím nikdo nic nedělá.“ Tyto obavy jsou zvláště znepokojující, když vezmeme v úvahu, že Německo je dlouhodobě jedním z nejvýznamnějších průmyslových center Evropy.

V reakci na tyto znepokojivé trendy německá vláda nedávno představila tzv. iniciativu pro růst, která má za cíl podpořit hospodářství. Nicméně, podle viceprezidenta DIHK Achima Derckse, vláda v tomto plánu opomíjí klíčovou otázku dlouhodobé udržitelnosti energetických zdrojů a vysokých cen energie.

„Skoncovat s výrobou elektřiny z uhlí do roku 2030? Tomu už nikdo nevěří. Ani ti, kdo to mají na starosti. Brzdy, které způsobuje aktuální energetická politika, může vyřešit pouze její přehodnocení. Podniky potřebují spolehlivé dodávky energie s konkurenceschopnými cenami,“ uvedl Drecks.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…