Průšvih rozhlasu? Po aféře s Klausem nová fakta. Překvapil Kalousek

03.06.2021 7:21 | Ze sítí

Jedenáct a půl minuty vydržel exprezident Václav Klaus ve studiu Českého rozhlasu, než ho otázky moderátora Kroce tak znechutily, že odešel. S poznámkou: „Jste zrůda lidská." Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se nediví, že Klaus odešel, ale že vydržel tak dlouho. A že si moderátor principy socialistického obchodu nepamatuje z VŠE, kterou vystudoval. Ten, kdo věří, že Klaus nějakou půjčku odsouhlasil, je prý padlý na hlavu. Ale ozvaly se i jiné hlasy, např. že Klaus urážením moderátora ohrožuje demokracii. Korunu všemu nasadil Miroslav Kalousek. „Nemám žádný důvod bránit V. Klause, ale neměli bychom se uchylovat k nepravdám. Klausovo ministerstvo financí žádnou miliardu dolarů do SSSR neposlalo. Tečka," uvedl.

Průšvih rozhlasu? Po aféře s Klausem nová fakta. Překvapil Kalousek
Foto: Repro Youtube
Popisek: "Jste zrůda lidská," řekl bývalý prezident Klaus moderátorovi ČRo

Anketa

Chcete, aby KSČM vyslovila nedůvěru Babišově vládě?

13%
87%
hlasovalo: 7603 lidí
Už na tiskové konferenci, která následovala po vydání článku o údajné půjčce Sovětskému svazu, byl Klaus mírně řečeno k novinářům nepřívětivý. Ovšem v rozhovoru s Vladimírem Krocem na Radiožurnálu se rozčílil podstatně více.

Téma Klausovi zjevně nesedělo. „Nešlo o žádné peníze, které by šly do Sovětského svazu," opakoval. „Šlo výlučně o otevření úvěrového rámce, že když tam budeme dodávat naše výrobky, tak někdy budou splaceny. Čili nikdo neposlal, a to tisíckrát opakuji, žádné peníze do Sovětského svazu, pořád to hloupí novináři, kteří mají zakryté uši, nechtějí vzít v úvahu," vysvětloval bývalý ministr financí.

Když se Kroc zeptal, zda tento úvěrový rámec otevřel, tak se Klaus zeptal, zda je moderátor blázen. A vysvětlil, že tento rámec mělo v gesci Ministerstvo zahraničního obchodu, a to ještě v Adamcově vládě, ve které neseděl. Obvinil moderátora, že stále opakuje to samé a snaží se „prodlužovat lži, které jsou vůči nám vedeny".

„Je to trapné a smutné a divím se, že se nestydíte," pravil Klaus. Rozhovor pak vydržel ještě tři a půl minuty. Pak od Kroce zaznělo: „Ty dokumenty Ministerstva financí, tak ty dlouhá léta tajilo, podpoříte, aby byly kompletně zveřejněny?" A Klaus už měl rozhovoru dost. „Ne, pane kolego, končím, protože myšlenka, že jsme něco tajili, končím, na shledanou, děkuji pěkně," řekl a ujistil moderátora, že pokračovat opravdu nechce. „S vámi určitě ne."

„Jste zrůda lidská," otočil se naposledy Klaus před odchodem.

Z odchodu byl Kroc zřejmě zaskočen. Kdo ale zaskočen není, je Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes. „Jestli si někdo vážně myslí, že Klaus v roce 1989 poslal do Sovětského svazu 1,3 miliardy dolarů, tak je padlej na hlavu," shrnul lakonicky a dodal: „Nechápu, proč s tím nikdo z Klausových vyšetřovatelů a jejich poradců neobtěžuje Havlova miláčka, soudruha Čalfu." S povzdechem, že ve skutečnosti chápe.

Klausově odchodu se nediví. Naopak se diví tomu, že Klaus vydržel tak dlouho (11 a půl minuty - pozn. red.) a že na rozhovor vůbec kývl. „A pak ještě nechápu, proč pan Kroc, který za komunistů vystudoval zahraniční obchod na VŠE, kladl tak diletantské otázky. Vždyť mu ten mechanismus museli učitelé vysvětlit už ve škole! Ale možná zrovna chyběl a na směnitelný rubl a překlápění úvěrů už zapomněl."

Ředitel komunikace, marketingu a obchodu ČRo Jiří Hošna však prohlašuje, že Vladimír Kroc pokládal bývalému prezidentovi Václavu Klausovi otázky věcně a korektně. „Jsme přesvědčeni o tom, že vedl rozhovor v souladu s tím, co nám ukládá zákon o ČRo i Kodex ČRo," uvedl.

A moderátor měl své zastánce i v jiných kruzích. „Se slovy 'jste lidská zrůda' odešel ze studia veřejnoprávního média nejen Václav Klaus, ale i poslední představa o Václavu Klausovi jako symbolu čehokoliv demokratického. Další nepřípustný útok na novináře z úst prezidenta," míní rektorka Mendelovy univerzity v Brně, Danuše Nerudová.

A jasno měl i komentátor Petr Honzejk z Aktuálně.cz: „Takže Vladimír Kroc se normálně, korektně a trpělivě na ČRo ptal, jak to tedy bylo s miliardovým úvěrem pro CCCP, Václav Klaus agresivně ječel a prásknul dveřmi. Inu, pro pravdu se leckdo zlobí. Lepší potvrzení, že vazba Klaus Rusko je proklatě silná, už asi nedostaneme." Dodejme, že to bylo právě Aktuálně.cz, které s kauzou přišlo.

Klausovy narážky na Kroce citoval zahraniční reportér Jakub Szántó a ptal se: „Je to věkem pana ex-prezidenta Klause, nebo příznakem doby, že si politik dovoluje se takhle urážlivě a povýšeně chovat k nota bene uznávanému novináři?"

„Bylo by zajímavé zjistit, zda část té miliardy dolarů, kterou Klausovo ministerstvo financí poslalo do SSSR, neskončila zpátky u nás na kontech lidí, včetně bývalých agentů StB, kteří se následně stali příslušníky polistopadové podnikatelské smetánky," zajímal se komentátor Jiří Pehe. Ale byl upozorněn exposlancem Kalouskem, že nepíše pravdu. „Nemám žádný důvod bránit V. Klause, ale neměli bychom se uchylovat k nepravdám. Klausovo ministerstvo financí žádnou miliardu dolarů do SSSR neposlalo. Tečka."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…