Průzkum: Polovina národa si myslí, že kníže poškodil Česko. Třetina ho žene z funkce

10.06.2013 14:20

Téměř polovina Čechů se domnívá, že Karel Schwarzenberg poškodil výrokem o ázerbájdžánské vládě národní a podnikatelské zájmy. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP. Ministr zahraničí označil tamější vládu za „rodinnou diktaturu“. To, že by krizi měl zažehnat prezident Zeman, si prý myslí 45 % dotázaných.

Průzkum: Polovina národa si myslí, že kníže poškodil Česko. Třetina ho žene z funkce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Za velmi vážnou považuje více jak čtvrtina domácí populace (25,5 %) diplomatickou roztržku mezi ČR a Ázerbájdžánem, kterou ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyvolal označením tamější vlády za „rodinnou diktaturu“.

Názor, že ministr zahraničních věcí svým březnovým výrokem poškodil národní zájmy ČR a zájmy českých podnikatelů, pak podle výsledků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP sdílí v souhrnu 46,5 % dotázaných. Skutečnost, že českým firmám kvůli tomuto diplomatickému incidentu hrozí zastavení rozjednaných obchodů v Ázerbájdžánu, přitom potvrdily médiím i diplomatické zdroje.

Celý průzkum ZDE

34 procent obyvatel si myslí, že Schwarzenberg by měl odstoupit z funkce ministra

Dle mínění 26,4 % dotázaných Karel Schwarzenberg nedůstojně zastupuje zájmy ČR. Rezignací na ministerský post by pak měl ministr zahraničních věcí zaplatit za tento diplomatický incident dle názoru 34,1 % dotázaných. Omluvit se veřejně za svůj výrok a činit vše pro nápravu vzájemných vztahů mezi ČR a Ázerbájdžánem pak sdílí 23,1 % respondentů.

Karel Schwarzenberg má vedle kritiků i své zastánce. Názor, že ministr zahraničních věcí je důstojným reprezentantem národních zájmů, sdílí 12,2 % dotázaných a že důstojně hájí národní zájmy i zájmy podnikatelů má 9,5 % respondentů. Dle názoru 21,9 % dotázaných by se pak Karel Schwarzenberg neměl za svůj výrok omlouvat a měl by si stát za svým názorem bez ohledu na důsledky.

V souvislosti s touto diplomatickou roztržkou není bez zajímavosti, že v souhrnu 45,3 % dotázaných se domnívá, že by vše měl zažehnat prezident Miloš Zeman.

Společnost SANEP provedla exkluzivní internetový on/off-line průzkum na vybrané skupině 5.791 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.291 dotázaných.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…