První český ministr životního prostředí, významný český ekolog Bedřich Moldan oslaví osmdesátiny

14.08.2015 10:56

Geochemik a ekolog Bedřich Moldan je znám především jako první český ministr životního prostředí, který se velkou měrou podílel na zavádění ekologické legislativy do českého právního systému. Profesor Univerzity Karlovy a také někdejší senátor ODS oslaví 15. srpna osmdesátiny.

První český ministr životního prostředí, významný český ekolog Bedřich Moldan oslaví osmdesátiny
Foto: top09.cz
Popisek: Bedřich Moldan

Bedřich Moldan vystudoval analytickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě UK a poté byl až do roku 1989 zaměstnán v různých funkcích v Ústředním ústavu geologickém. V roce 1992 se stal docentem Univerzity Karlovy pro obor geochemie, v roce 1997 tamtéž profesorem v oboru ochrana životního prostředí. Od roku 1992 byl mnoho let ředitelem Centra pro otázky životního prostředí UK, nyní je zástupcem ředitele. Mimo jiné byl v letech 1998 až 2001 zmocněncem ministra životního prostředí pro přijetí do EU a předsedou Komise OSN pro udržitelný rozvoj (2000 až 2001).

Do politiky vstoupil po listopadu 1989, od prosince téhož roku byl nejprve ministrem vlády a v letech 1990 až 1991 ministrem životního prostředí ve vládě Petra Pitharta. Kromě působení ve vládním kabinetu zasedal v letech 1990 až 1992 v České národní radě. V letech 2004 až 2010 byl senátorem zvoleným za ODS, jejímž je zakládajícím členem. Stranu opustil v roce 2010, v témže roce neúspěšně obhajoval senátorské křeslo na kandidátce TOP 09/STAN, o dva roky později se neúspěšně ucházel o senátorské křeslo již jako člen TOP 09.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

17:28 Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

Senátor Václav Láska (SEN21) se podivuje nad jednáním předsedy SPD Tomia Okamury, který podal předža…