První dáma ODS Udženija ocenila zabití íránského generála: Je to tvrdá rána do srdce terorismu

11.01.2020 12:35

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija rozumí hlasům, které zabití iránského generála Sulejmáního na přímý rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa označují za zločin proti mezinárodnímu právu a tvrdě jej kritizují. Přesto s nimi nesouhlasí; v komentáři na serveru Reflex.cz vysvětluje, proč.

První dáma ODS Udženija ocenila zabití íránského generála: Je to tvrdá rána do srdce terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija, 1. místopředsedkyně ODS

Situace na Blízkém východě není jednoduchá a nelze na ni proto, podle Udženiji, aplikovat zvyklosti a měřítka, na něž jsme v západním světě zvyklí. Dodává, že z mezinárodního práva nelze čerpat pouze výhody, ale nedodržovat povinnosti. „Generál Sulejmání a jeho Íránské revoluční gardy nejsou a nebyly obyčejnou a oficiální armádou dodržující válečné dohody nebo konvenční způsob boje,“ zdůrazňuje politička.
 
„Je to spíše soukromá armáda šíitského islámského extremismu, neuznávající jakékoliv hranice a dohody, používající praktiky mezinárodního terorismu včetně kybernetických a sofistikovaných špionážních akcí proti celému západnímu světu,“ upozorňuje Udženija. S tím, že sám generál Sulejmání byl člověk osobně odpovědný za řadu teroristických útoků nejen na zahraniční civilní cíle, ale třeba i na domácí, íránské disidenty.  
 
Pokud kritici jeho zabití vyčítají Američanům porušení mezinárodního práva, pokládá si Udženija otázku, kde byly jejich hlasy, když tento člověk organizoval útok na ambasádu USA a další cíle na mnoha místech planety. „Vyhlásil Írán snad předtím Spojeným státům válku?“ ptá se.
 
Oblíbená obranná taktika íránského režimu je podle ní tvrzení, že oni na nikoho neútočí. „Ano, oficiální armáda státu Írán ne, zatímco tu nejšpinavější práci za režim v Teheránu dělají právě revoluční gardy a jednotky Kuds a donedávna i jejich lídr, generál Sulejmání,“ uzavírá Udrženija. A dodává, že zpráva o Sulejmáního smrti je zprávou o tvrdém úderu do srdce terorismu a ve finále i signálem pro tu část íránského národa, která tvrdě odmítá podobný způsob vládnutí a nastoleného režimu. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…