První kolo slovenských voleb ovládla Čaputová. Kotleba si připisuje přes deset procent

16. 3. 2019 23:42

Hned třináct kandidátů se ucházelo o přízeň zhruba 4,5 milionu oprávněných voličů v jednodenních prezidentských volbách na Slovensku. Kvůli volebnímu incidentu v jedné z vesnic na východě země hlasování trvalo o hodinu déle, zveřejňování průběžných výsledků tak bylo odloženo až na 23:16. Jasnou favoritkou volebního klání je právnička Zuzana Čaputová.

První kolo slovenských voleb ovládla Čaputová. Kotleba si připisuje přes deset procent
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zuzana Čaputová

Podle prvních odhadů postoupila Čaputová se ziskem necelých 39 procent do druhého kola společně s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem, jenž získal 18 procent. Rozhodující druhé kolo přímé volby je naplánováno na 30. března. K volebním urnám dnes dorazilo více než 50 procent voličů. 

„Velmi mile mě to překvapilo, jsem za to velmi vděčná. Nebylo jisté, kolik procent volby přinesou. Zatím k tomu přistupujeme s pokorou. Naplňuje mě to nadějí a optimismem, ale chci si počkat na reálné výsledky voleb. Zdá se mi, že slovenští voliči nebo voličky si umí představit změnu,“ pronesla Čaputová krátce před 23.30 hodinou. V tu chvíli bylo sečteno asi 20 procent okrsků. Ona sama ve druhém kole očekává Šefčoviče, své vítězství v prvním kole neočekává. 

„Moje strategií byla doposud upřímnost a autenticita. Nemyslím si, že budu měnit strategii,“ sdělila Čaputová, která v případě, že postoupí do druhého kola, bude chtít oslovit voliče neúspěšných kandidátů. „Nepolevíme tempo a zkusíme jej do konce voleb vydržet,“ dodala. 

Šefčovič následně poděkoval všem za podporu a poděkoval i za vysokou volební účast. „Již zítra začínáme nanovo. Nyní, když je spočteno 60 procent hlasů, mohu říci, že se domnívám, že v druhém kole bude paní Čaputová a já,“ sdělil krátce po půlnoci Šefčovič. 

Třetí místo obsadil soudce nejvyššího slovenského soudu Štefan Harabin s 14 procenty. Mezi kandidáty byli i předseda strany Most-Híd Béla Bugár či předseda Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Ten by měl skončit čtvrtý s deseti procenty.

K onomu zmiňovanému incidentu došlo v obci Medzany. Jeden z voličů vzal z volební místnosti urnu s hlasovacími archy a vysypal ji na ulici. Policisté jej následně zadrželi, hlasování však bylo na více než hodinu přerušeno. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…