První vojáci Visegrádu vyrazí do Pobaltí již v lednu 2017

03.06.2016 21:58

První vojáci z jednotky visegrádské čtyřky (V4) vyrazí na cvičení do Pobaltí v lednu 2017. Iniciativu V4 všichni ministři obrany pobaltských zemí uvítali, uvedl po své návštěvě Pobaltí český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V Lotyšsku, Litvě a Estonsku jednal zejména o agresivní politice Ruska. Východní alianční země proto žádají přítomnost spojeneckých sil na svém území.

První vojáci Visegrádu vyrazí do Pobaltí již v lednu 2017
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Visegrádská čtyřka chce do Pobaltí v roce 2017 vyslat vojenskou jednotku, v níž se budou střídat vojáci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Nabídku chce Visegrád předložit na červencovém summitu NATO ve Varšavě.

„Všichni mí pobaltští kolegové potvrdili svůj zájem setkat se s ministry obrany zemí V4 během alianční ministeriády v Bruselu v polovině června, abychom našim spojencům v NATO mohli tuto iniciativu alespoň v hrubých obrysech společně představit,“ řekl Stropnický. Detaily vyslání by podle něj měli být doladěny do konce roku. „Předpokládáme, že naši vojáci do Pobaltí vyrazí v lednu příštího roku,“ dodal Stropnický.

O přítomnost aliančních sil projevily zájem východní země NATO kvůli obavám z Ruska. O vyslání mnohonárodních jednotek již aliance dříve rozhodla, přesnější plány by měly být známy po varšavském summitu.

Během své pracovní cesty do Pobaltí se Stropnický setkal s tamními ministry obrany. „Hlavním tématem jednání ve všech třech zemích byla agresivní politika Ruska a posilování obranyschopnosti severovýchodního křídla NATO, v němž sehraje klíčovou roli nadcházející alianční summit ve Varšavě,“ uvedlo ministerstvo obrany.

V Estonsku se český ministr zúčastnil konference o kybernetické bezpečnosti. „Kyberprostor je dnes dalším bitevním polem moderní války. A pro pobaltské státy je v současné době toto téma víc než aktuální,“ dodal Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…