První vojáci Visegrádu vyrazí do Pobaltí již v lednu 2017

03.06.2016 21:58

První vojáci z jednotky visegrádské čtyřky (V4) vyrazí na cvičení do Pobaltí v lednu 2017. Iniciativu V4 všichni ministři obrany pobaltských zemí uvítali, uvedl po své návštěvě Pobaltí český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V Lotyšsku, Litvě a Estonsku jednal zejména o agresivní politice Ruska. Východní alianční země proto žádají přítomnost spojeneckých sil na svém území.

První vojáci Visegrádu vyrazí do Pobaltí již v lednu 2017
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Visegrádská čtyřka chce do Pobaltí v roce 2017 vyslat vojenskou jednotku, v níž se budou střídat vojáci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Nabídku chce Visegrád předložit na červencovém summitu NATO ve Varšavě.

„Všichni mí pobaltští kolegové potvrdili svůj zájem setkat se s ministry obrany zemí V4 během alianční ministeriády v Bruselu v polovině června, abychom našim spojencům v NATO mohli tuto iniciativu alespoň v hrubých obrysech společně představit,“ řekl Stropnický. Detaily vyslání by podle něj měli být doladěny do konce roku. „Předpokládáme, že naši vojáci do Pobaltí vyrazí v lednu příštího roku,“ dodal Stropnický.

MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
  • Ministr zahraničí v demisi
  • místopředseda vlády

O přítomnost aliančních sil projevily zájem východní země NATO kvůli obavám z Ruska. O vyslání mnohonárodních jednotek již aliance dříve rozhodla, přesnější plány by měly být známy po varšavském summitu.

Během své pracovní cesty do Pobaltí se Stropnický setkal s tamními ministry obrany. „Hlavním tématem jednání ve všech třech zemích byla agresivní politika Ruska a posilování obranyschopnosti severovýchodního křídla NATO, v němž sehraje klíčovou roli nadcházející alianční summit ve Varšavě,“ uvedlo ministerstvo obrany.

V Estonsku se český ministr zúčastnil konference o kybernetické bezpečnosti. „Kyberprostor je dnes dalším bitevním polem moderní války. A pro pobaltské státy je v současné době toto téma víc než aktuální,“ dodal Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…