První žena od Pirátů udeřila na Maláčovou. A přidala jedno FOTO

25.01.2020 8:37

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová reaguje na příspěvek občanského aktivisty Matěje Hollana, který na svém Facebooku popisoval svoje setkání s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD) jako nejhorší v životě. Hollan také kritizoval připravované změny v systému dávek na bydlení, které podle něj budou pro mnohé likvidační. „Už několik týdnů můj tým zaměstnává připomínkování několika nedotažených návrhů MPSV,“ dává mu za pravdu Richterová.

První žena od Pirátů udeřila na Maláčovou. A přidala jedno FOTO
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Hollanův facebookový příspěvek, ve kterém osočil Janu Maláčovou z toho, že ráda škodí lidem, vyvolal mnoho reakcí. Neubránila se tomu ani první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, na kterou se podle jejích slov obrátila spousta lidí s dotazy na Hollanův text.

Podle Richterové Ministerstvo práce pod vedením Maláčové připravilo opravdové pecky. „Jsou to zásadní věci: ovlivní život každého z nás. Třeba novela zákona o sociálních službách. Stát bude centrálně tvořit garantovanou síť služeb, financovat ji ale bude i kraj. Ten sice nejlíp ví, jaké služby jsou v jeho lokalitě potřeba, ale nebude už moct strukturu tolik ovlivnit,“ vysvětluje Richterová chystané změny.

Nový centralizovaný systém je ale podle ní nesmysl a jen zvyšuje byrokracii a celý proces zpomalí. „V reálu tak nejspíš bude ministerstvo zkoumat přes kraj, co je vlastně potřeba, a to potom navrhovat v rámci sítě. Proč ale v tom případě nemůže zůstat tato kompetence kraji, a nezpomalovat tak zbytečně celý proces? Vážně musejí ministerští úředníci kontrolovat úplně vše? Proč nenechat současné stanovení sítě krajem, jen lépe metodicky řídit zjišťování potřeb a zdůvodňování rozsahu?“ pokládá otázky Richterová s tím, že tohle Ministerstvo práce vůbec neřešilo.

Anketa

Řídili by Piráti Českou republiku dobře?

3%
97%
hlasovalo: 21257 lidí
Další bombou je podle Richterové návrh na změnu dávek na bydlení. „Jako ilustrace nedomyšlenosti poslouží podmínka, že dítě školou povinné nesmí zameškat víc než 100 hodin, nadto budou pro jistotu třeba omluvenky od lékaře,“ vyjmenovává navrhované změny a hned píše, proč je to podle ní nesmysl.

„Kdo má děti, ví, že stačí pár nachlazení, jedna angína, v zimě chřipka, a je to tam. Nově teď ale třeba ovdovělé mamince, která sice pracuje, ale po změně podmínek v rodině sama nezvládá poplatit všechny složenky, a je tedy na příspěvku na bydlení závislá, hrozí, že pokud jí lékař potvrzení nevypíše, nebo ona nebude mít na razítko (naprosto běžná praxe je zpoplatňovat ho 200–300 Kč), o dávku přijde,“ nechápe Richterová a dodává, že navíc bude muset takový rodič s dítětem běhat k doktorovi s každou rýmou.

Připravované změny mají podle ministerstva pomoci řešit problém záškoláctví, to je ale podle Richterové mylný dojem. „Reálný problém se záškoláctvím, ať už ve vyloučených lokalitách nebo při náročné pubertě, se tak ale vůbec nevyřeší. Možnost sankce kvůli neposílání dětí do školy je už dnes v zákoně o pomoci v hmotné nouzi,“ tvrdí Richterová.

„Bylo by dobré si uvědomit, že dávky nejsou odměnou pro rodiče za to, že posílají děti do školy, ale záchranná síť, která tu je pro případ, kdy se mi v životě fakt nedaří, abych nepadl tak hluboko, že už nebude možné se vrátit zpátky. Čím dál tím víc se píše a ví o tom, jak je ta síť tenká. Jak snadno třeba matky samoživitelky s více dětmi pomoc nedostanou, i když by tu přesně od toho měl stát být,“ neskrývá Richterová rozladění nad prací Ministerstva práce a sociálních věcí.

K příspěvku navíc přidala fotografii, na které jsou patrné dlouhé fronty na Úřadu práce na Praze 4. „Fotka je z minulé středy, kdy jsem navštívila Úřad práce na Praze 4, kde je největší přetížení pracovnic, a tedy i fronty. I to je v zodpovědnosti paní ministryně. Že jí z této náročné práce pořád odcházejí lidi a systém selhává,“ ještě jednou si rýpla do Maláčové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Co říkáte na toto hodnocení?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-hodnoceni-prezident.A230126_141135_domaci_akp

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A zase o kousek  evropštější. Fiala představil, jak voličům sebere jeden den

16:32 A zase o kousek evropštější. Fiala představil, jak voličům sebere jeden den

Vláda dnes schválila ústavní novelu a nový předpis o správě voleb, předpokládající mj., že by se vol…