Prý je to černý den v dějinách: Předsedkyní dolní komory nizozemského parlamentu se stala Maročanka

14.01.2016 6:55

Předsedkyní dolní komory nizozemského parlamentu byla zvolena poslankyně marockého původu Khadija Aribová, která má nizozemské i marocké občanství a v Maroku se roku 1960 narodila. V sedmnáctimilionové zemi, v níž žije 380.000 lidí marockého původu, jde o premiéru, napsala agentura AFP.

Prý je to černý den v dějinách: Předsedkyní dolní komory nizozemského parlamentu se stala Maročanka
Foto: Mwl.nl
Popisek: Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders

Poslankyně za Stranu práce byla zvolena předsedkyní Druhé komory většinou 84 hlasů ze 134 platných. Nizozemská poslanecká sněmovna čítá 150 zákonodárců.

Aribová se do Nizozemska přistěhovala ještě jako dospívající dívka. Už od prosince vykonávala funkci prozatímní šéfky dolní komory poté, co z jejího čela musela odstoupit Anouchka van Miltenburgová kvůli skandálu, do něhož byl zapleten i jeden narkobaron, napsala AFP.

Wilders: Je to černý den v dějinách parlamentu

Pravicový populista Geert Wilders označil zvolení Aribové za "černý den v dějinách parlamentu" a vytkl nové předsedkyni dvojí občanství. "Nejde ani tak o ni samotnou, ale někdo, kdo má dvojí občanství, by neměl být předsedou dolní komory nizozemského parlamentu," řekl Wilders nizozemské televizi NOS.

Aribová nizozemským médiím několikrát řekla, že se cítí být Nizozemkou a jediným důvodem, proč má stále i marocké občanství, je skutečnost, že marockého občanství se vzdát nelze.

Khadija Aribová není jedinou vysoce postavenou osobou marockého původu v nizozemské politice. Starostou Rotterdamu, druhého největšího nizozemského města, je od roku 2009 Ahmed Aboutaleb.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novinaře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

7:17 Tomáš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novinaře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

TÝDEN V MÉDIÍCH Zavíráním diskusí, blokováním mailové komunikace nevhodných odesílatelů či z nepohod…