Prymula napadl český postup při vývoji vakcíny proti covidu-19. Zde je důvod

07.05.2020 22:37

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády promluvil o vývoji vakcíny proti covidu-19. Většina světových týmů jde prý jinou cestou než výzkumníci v Česku. Zdůvodnil, proč český postup při vývoji vakcíny zřejmě není ten správný, informují Lidovky.

Prymula napadl český postup při vývoji vakcíny proti covidu-19. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula
reklama

Místo inaktivovaného viru volí světové týmy mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru. „Existují odborné důvody, proč není vhodné volit vakcínu inaktivovanou, tedy připravenou z usmrceného viru,“ uvedl Prymula.

„V současné době ve světě je asi 94 kandidátních vakcín, z nichž osm se dostalo do fáze, kdy začaly klinické testy. Z tohoto počtu je naprosté minimum inaktivovaných,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví.

Hlavní problém při vývoji vakcíny je podle Prymuly to, že se u tohoto koronaviru přesně neví, jakým způsobem vyvolává imunitu a jak je dlouhodobá. „Virus v této usmrcené podobě – a těch zkušeností je celá řada – nemůže vyvolat takovou imunitní odpověď jako virus živý,“ zdůvodnil, proč není český postup při vývoji vakcíny zřejmě ten správný.

Mnohem větší stabilitu a dlouhodobější působení by mohla prý mít vyvíjená vakcína, která by byla univerzální proti všem koronavirům. „Neměla by to být vakcína, která cílí na části viru, které jsou specifické právě pro tento typ, ale na části obecné i pro SARS nebo MERS,“ dodal Prymula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víko od žumpy: Lipovská v bezpečí? Posuďte. Otřesné důkazy, černé na bílém

8:02 Víko od žumpy: Lipovská v bezpečí? Posuďte. Otřesné důkazy, černé na bílém

Policejní přítomnost u jednání Rady ČT vyvolala nedávno pohoršení a odsouzení radní Hany Lipovské. A…