Prymula objednal málo vakcín Pfizer. Nevěřil jim

15.04.2021 8:25

Zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokázal nakoupit tolik vakcín, že dvě dávky vakcín dostalo přes 50 procent izraelské populace, Česko podobných čísel ani náhodou nedosahuje. Exministři zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch a Roman Prymula objednali podstatně méně vakcín, než mohli. Jejich nástupce Jan Blatný se to snažil zachránit, ale z resortu byl po nátlaku prezidenta Miloše Zemana vyhozen.

Prymula objednal málo vakcín Pfizer. Nevěřil jim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

Server Seznam Zprávy získal materiály, na nichž se jasně ukazuje, jak ministři zdravotnictví za hnutí ANO, které si do vláda přivedl premiér Andrej Babiš, nakupovali vakcíny proti koronaviru.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16397 lidí

Ukazuje se, že exministr zdravotnictví Adam Vojtěch neměl příliš důvěru v to, že společnost Pfizer dodá dostatek vakcín. Místo toho objednal téměř polovinu vakcín pro Česko u společnosti AstraZeneca. Objednal jich méně než mohl.

„Podle dat, která ministerstvo zdravotnictví redakci Seznam Zpráv potvrdilo, bývalý ministr Adam Vojtěch vyjednával pouze vakcíny od AstraZenecy. V době svého úřadování na ministerstvu udělal u Evropské komise objednávku na nákup 43 procent toho, co objednat mohl. Vyjádřeno čísly: z 6 950 845 vakcín AstraZeneca, které mu tehdy dle počtu obyvatel České republiky dovolovaly kvóty Evropské komise, objednal od AstraZenecy pro Česko pouze 3 miliony vakcín,“ napsal server.

Čas však ukázal, že společnost Pfizer je mnohem spolehlivějším dodavatelem než AstraZeneca.

Vakcíny od společnosti Pfizer nařídil objednat až Vojtěchův nástupce Roman Prymula, který se rozhodl poptávat 2 miliony dávek této vakcíny, ačkoli v rámci dohod uzavřených v EU mohl poptávat 5 milionů dávek.

„Měl jsem pochybnosti o bezpečnosti Pfizer vakcín,“ uvedl bývalý ministr.

Další vakcíny nechal objednat u společnosti Johnson & Johnson. Svou pozornost obrátil také k vakcíně Novavax, ale tu zatím Evropská léková agentura (EMA) nestihla prověřit, takže její využití je hudbou budoucnosti.

Teprve Jan Blatný se snažil situaci zachránit a snažil se navýšit objednávky vakcín právě od Pfizeru. Přesto byl po nátlaku prezidenta Miloše Zemana z vlády vyhozen. Zemanovi se nelíbilo, že Blatný odmítal objednat ruskou a čínskou vakcínu proti covidu-19 a trval na tom, že napřed musí tyto vakcíny projít stejným prověřením jako vakcína Pfizer, Moderna a jiné.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…