Prymula sleduje čísla: Pozor! Plíživé nebezpečí

08.07.2021 14:41

Bývalý ministr zdravotnictví a hlavní vládní epidemiolog Roman Prymula apeluje na lidi, aby dále chodili na očkování. „Měli bychom být obezřetní, potřebujeme se dostat mezi 70 a 80 procent proočkovanosti,“ tvrdí Prymula, kterého znepokojuje mírný nárůst počtu nakažených v posledních dnech. Vláda by podle něj měla nyní zavést regionální restrikce podle epidemické situace v regionu.

Prymula sleduje čísla: Pozor! Plíživé nebezpečí
Foto: Screen Partie TV Prima
Popisek: Roman Prymula v Partii TV Prima

Prymula prý s opatrností sleduje pozvolný nárůst počtu nakažených covidem-19 v posledních dnech. Nárůst je patrný i v dalších evropských zemích, přičemž některé již v jeho důsledku zpřísňují opatření. „Musíme si uvědomit, že jsme po době poměrně setrvalého poklesu v situaci, kdy se tento pokles nejen zastavil, v posledních dnech vidíme nárůst. Nebezpečné je, že exponenciála může vzniknout velmi plíživě, potom je velmi těžké ji brzdit. Určitá obezřetnost tady musí být, protože křivka se opravdu začíná zvedat,“ popsal ve vysílání na CNN Prima NEWS Prymula.

Celostátní opatření v České republice ale podle něj zatím potřeba nejsou a vše by se mělo řešit na regionální úrovni. „V tuto chvíli nemá smysl přijímat opatření, která by byla na celou republiku. Měli bychom počkat, jak se bude situace vyvíjet,“ radil epidemiolog s tím, že vláda by se raději měla soustředit na očkování.

„Domnívám se, že to je jediná cesta, která nás může spasit od toho, abychom tady museli dělat plošná opatření ve smyslu lockdownů. Velmi bych se přimlouval, aby se naše populace nechala proočkovat ještě více, než to v tuto chvíli je. Těch zhruba 50 procent nám určitě stačit nebude. Potřebujeme se dostat někam mezi 70–80 procent. Pak jsme schopni cirkulaci tohoto viru výrazně omezit,“ má jasno Prymula.

Očkování se podle něj vyplatí i přesto, že u některých nových mutací jako delta nebo lambda účinnost vakcín klesá. „V případě mutace delta jsou u dvoudávkových schémat jednoznačně účinnější mRNA vakcíny, třeba Pfizer/BioNTech. Tam účinnost, byť v posledních studiích poklesla na 64 procent, je přesto velmi vysoká,“ tvrdí Prymula a dodává, že čím víc lidí bude očkováno, tím bude vznikat méně mutací.

Podle Prymuly se ale kvůli dalším mutacím bude muset postupně přeočkovávat. „Dá se očekávat, že to bude zhruba za rok. Obecně přeočkováváme v pásmu jednoho až pěti let, podle vakcín, které jsou k dispozici,“ sdělil Prymula.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…