Psychiatr Höschl: Negativní nálada se šíří jako epidemie. Lidé to ale chtějí

22.04.2012 7:46

Známý psychiatr Cyril Höschl tvrdí, že se po sérii skandálů na české politické scéně usadila ve společnosti pochmurná atmosféra a lidé propadají negativním emocím. Za tento stav jsou podle jeho slov odpovědné politické elity, ale i sdělovací prostředky. Lékař to prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes.

Psychiatr Höschl: Negativní nálada se šíří jako epidemie. Lidé to ale chtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Cyril Höschl v této souvislosti uvedl, že i on sám necítí uspokojení "při pohledu na to všechno". Především lékaři chybí "poslové dobrých zpráv" a chladnější hlavy a věcná argumentace. Tvrdí, že pokud dnes někdo řekne, že se má lépe než za komunistického režimu, hrozí mu téměř inzultace. "Málem dostanete pár facek, aniž by se ten dotyčný snažil nějakými skutečnými daty podpořit svůj pocit, nebo vyvrátit ten váš," řekl psychiatr.Mohou za to politici i média

Společností se podle něj šíří negativní nálada se  jako epidemie za velkého  přispění politiků i médií. Informace předkládané veřejnosti totiž filtrují pouze jedním směrem. To pak vytvořilo atmosféru, ve které pak u mnoha lidí ustupuje rozum. Lékař vysvětlil, že tento jev je známý.

"V psychiatrii na to máme paralelu, jak funguje mozek: když dáváme někomu před oči obrazy šťastných tváří a když mu dáváme obrazy smutných lidí. Mozek depresivních jedinců zvýšeně reaguje na to špatné a to dobré potlačuje, jako by to ano nechtěl vidět," řekl Höschl MF Dnes.

Lidé si najdou vždy důvod k nespokojenosti

Psychiatr ovšem poukázal na to, že i kdyby bylo v České republice daleko méně skandálů, neznamenalo by to, že by lidé u nás byli šťastnější. Vždy by si prý našli důvod k nespokojenosti. Lidé prý potřebují mít alespoň trochu obavy a potřebují občas mírně trpět. Když člověk nezažívá tyto věci ve skutečnosti, tak si je promítne například ve filmovém hororu.

Lidé podle lékaře umí být šťastní a spokojení, ale zároveň potřebují "určité dramatizace". "Nevěřím, že kdyby byla scéna idyličtější, že by byl idyličtější skutečný život. Na druhou stranu: kdyby vláda měla větší podporu v populaci, uměla lépe vysvětlovat své kroky, tak by možná měla s uplatněním reforem menší potíže. A ta "blbá" nálada, která má tendence zesilovat sama od sebe a šířit se za všech okolností, by nebyla tak výrazná," prohlásil v rozhovoru Cyril Höschl.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bob
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

13:05 Držte huby. Karel Schwarzenberg promluvil k vakcíně

Všichni kromě ministra zdravotnictví, který je za celou problematiku zodpovědný, by měli k tématům o…