Psychiatr Höschl: Po pátku třináctého je xenofobie projevem oprávněné nedůvěry

19.11.2015 15:30

Psychiatr Cyril Höschl odpovídal na dotaz čtenáře Reflexu. Toho zajímalo, zda lze srovnávat odpor k islámu s odporem k židovství, a tudíž jestli jde srovnávat „muslimy z Blízkého východu s vesměs liberálně založenými Židy, kteří ctí sekulární stát“. Podle Höschla je to nesmysl a xenofobie je jen „projevem oprávněné nedůvěry“.

Psychiatr Höschl: Po pátku třináctého je xenofobie projevem oprávněné nedůvěry
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

„Lidé s odlišnými názory na postoj k uprchlické vlně teď ovšem překřikují jeden druhého a snášejí argumenty tu proti islámu, tu proti obavám z islámu, nadávají si do xenofobů, rasistů a sluníčkářů,“ napsal Höschl o textu historika Petra Zídka, na který se dotaz čtenáře vztahuje.

Důvodem, proč lidem dnes vadí migrační vlna, není podle psychiatra rasismus ani „pravá xenofobie“, protože z evropských národů či Asiatů tu strach nemáme, nýbrž „oprávněné obavy z ohrožení evropské civilizace“.

„Na druhou stranu mnozí z těch, kdo imigrantům pomáhají, nejsou žádní ekoteroristé, neprotestují proti jaderné energii a nesplňují ani další kritéria pro tuto nálepku,“ poznamenal Höschl a následně postavil terorismus a islám na stejnou úroveň. „To, že terorismus souvisí s islámem a jeho pohádkami o mučednících a 72 pannách, že se šíří v mešitách po Evropě a že imigrační vlna představuje bezpečnostní riziko pro zcela ochablou Evropu, je už dnes jasné. Po pátku 13. 11. 2015 už xenofobie není pejorativním označením nesnášenlivosti, ale projevem oprávněné nedůvěry.“

Höschl následně dodal, že nezáleží na tom, zda uprchlíci opravdu jsou „zubožená masa nevinných z válečné zóny“, ani na tom, že onen syrský pas nalezený v Paříži, nepatřil útočníkovi. Islám je prostě a jednoduše bezpečnostní riziko.

Pak si vzal k ruce statistiky, které uvádějí, že více jak třetina muslimů, neuvádí však, odkud tito muslimové pocházejí, „přivítala“ teroristické útoky z 11. září 2001. Jal se vysvětlovat, že pokud radikální islám čítá sedm procent muslimské populace, stále se jedná o 90 milionů lidí.

„Řekněme, že ‚radikálů‘, jak jsou někdy teroristé a hrdlořezové eufemisticky označováni, je pouhé jedno procent, ne víc,“ uvažoval a dospěl k závěru, že současná migrační vlna dostala do Evropy více než 10 000 potenciálních teroristů.

„Skutečnost však může být horší. Fobií je mnoho: z výšek, z pavouků, z hadů. Určitě jsou k pavoukům i k hadům nespravedlivé, neboť většina z těchto Božích stvoření nám nic zlého nedělá,“ vysvětlil a dodal, že je lepší „se zbytečně bát nevinného než falešně důvěřovat zločinci“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

12:45 Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

Server Blesk.cz již po osmnácté odvysílal pořad S prezidentem v Lánech. Zeman rozehrál svůj tradiční…