Psycholožka: Mačetový útok byl vyvolaný hněvem

09.11.2012 15:30

Mačetový útok loni v Novém Boru nebyl podle psycholožky plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem. Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové to soudní znalkyně z oboru psychologie dnes uvedla při hlavním líčení. Neveřejné jednání s pěti obžalovanými mladíky pokračuje u Krajského soudu v Liberci už třetí den za přísných bezpečnostních podmínek. Útok loni vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.

Psycholožka: Mačetový útok byl vyvolaný hněvem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům
reklama

Jasné zatím není, kdo a čím útočil. Mačetu ani jinou podobnou zbraň policisté nezajistili. Poškození ve čtvrtek u soudu vypověděli, že nevědí, jaké zbraně měli útočníci v rukou. Mačetu viděl z určitostí jen muž, který přišel do baru těsně před incidentem a na něhož skupina nezaútočila. Dnes před soudem vypovídal svědek, který bydlí naproti baru a vyhlédl z okna, když uslyšel hluk. Podle soudkyně uvedl, že útočníky viděl jen vycházet a nedovedl říci, zda drželi něco v rukách.

Útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a vyvedli je. Jeden host prý také jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli. Výsledkem byli tři zranění.

Podle některých spekulací uvnitř seděli při prvním konfliktu údajně jen dva muži a další si přivolali na pomoc v předtuše útoku. "Ve spisu to není. Jestli to tak bylo, nevím," řekla ve čtvrtek předsedkyně senátu. Příbuzní obviněných mladíků navíc tvrdí, že mačety dovnitř přinesl někdo jiný. Poškození i svědek, který byl v baru, to odmítají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

18:26 A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

Brněnské seskupení, které se nazývá Slušní lidé, na sociálních sítích podpořilo nově zvoleného ombud…