Psycholožka, která v Německu pracuje s uprchlíky, vystoupila v ČT. Popsala, jak se běženci cítí

10.08.2015 10:48

Německo přijalo od začátku roku 180 tisíc žádostí uprchlíků o azyl, mimo jiné jim pomáhá i česká psycholožka Irena Petzoldová.

Psycholožka, která v Německu pracuje s uprchlíky, vystoupila v ČT. Popsala, jak se běženci cítí
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

„Ti lidé jsou ke mně posíláni právními či sociálními poradnami. Velká část lidí má těžké deprese či posttraumatický stresový syndrom, mají i psychózy, mají například i problémy, že jsou odděleni od rodiny,“ popisovala Petzoldová České televizi psychické problémy běženců. Snaží se jim zkrátka pomoci, aby se jim dařilo lépe.

„Veliká pomoc je humor. Každá kultura má své humorné bajky, humorné historky. Je moc důležité, aby si ti lidé na toto vzpomněli. Že sebou zkrátka něco přinesli, že mají určité schopnosti a že nejsou jen vydáni na milost a nemilost,“ řekla s tím, že je individuální, jak dlouho s rodinami či jedinci pracuje. Je to podle ní od jednoho setkání k několikaletým sezením. Podle Petzoldové se však k uprchlíkům chovají německé úřady korektně, na rozdíl například od Itálie či Řecka.

„Děti jsou přizpůsobivější než dospělí. Děti se velice rychle i naučí německy. Dítěti stačí jistota skrz rodiče,“ konstatovala.

Jak Petzoldová uvedla, často se diví, že ti lidé, kteří jsou na přechodné ubytovně, jsou tak ohleduplní. „Nemohou spát, jsou dráždiví, rychleji reagují, jsou agresivnější, když k tomu ještě přijde horko, může to vyvrcholit v agresi. Ale není to rozhodně často. Kolikrát se divím, že nejsou agresivní víc. Umí se zkrátka ovládat,“ řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…