Ptali jsme se na prezidentovy vulgarity ve městě, kde drtivě vyhrál. Přečtěte si, jak to vidí horníci

06.11.2014 4:42

REPORTÁŽ Vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana vyvolávají u veřejnosti rozporuplné reakce. Někteří jeho slovník odsuzují, jiní tvrdí, že se nemá za co omlouvat. Nejinak tomu je i v Karviné, kde Zeman ve druhém kole s výraznou převahou zvítězil nad Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).

Ptali jsme se na prezidentovy vulgarity ve městě, kde drtivě vyhrál. Přečtěte si, jak to vidí horníci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zaměstnanci dolu Darkov na cestě z práce
reklama

Anketa

,,Kunda, hovno, zkurvili". Taková slova použil v přímém rozhlasovém přenosu prezident Miloš Zeman. Co vy na to?

hlasovalo: 52725 lidí

Jsou právě dvě hodiny odpoledne a z karvinského Dolu Darkov vycházejí unavení zaměstnanci, kterým právě skončila ranní směna. V Moravskoslezském kraji Zemana volilo 67 procent voličů. Z toho nejvíce právě v Karviné, kde hodilo do uren volební lístek s jeho jménem 47,86 procenta voličů. Zeman tu získal 82,39 procenta hlasů, Karel Schwarzenberg 17,60 procenta.

Zemanův slovník

Zeman při rozhlasových Hovorech z Lán použil několik sprostých slov. Podle prezidenta například vláda zkurvila služební zákon. „Musím kritizovat vládu, protože podlehla panu Kalouskovi a zkurvila služební zákon z původní italské podoby. Kdyby vláda vydržela tři týdny a sledovala rozpad TOP 09 v přímém přenosu, pak by panu Kalouskovi nepodlehla a služební zákon by byl skutečně odpolitizovaný,“ řekl Zeman v nedělním vysílání Českého rozhlasu. Zeman hodlá zákon napadnout u Ústavního soudu.

Prezident se pak ve vysílání hájil takto: „Já jsem se inspiroval panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. A vzhledem k tomu, že pražská kavárna má ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se snažil vlísat,“ uvedl Zeman i po upozornění moderátora Jana Pokorného, že používá neobyčejně vulgární slova. To ale nebylo vše. Zeman poté ještě označil ruskou skupinu Pussy Riot za pornografickou skupinku, která je podle něj minimálně vina výtržnictvím v pravoslavném chrámu. „Víte, co je to v angličtině pussy?“ otázal se Zeman moderátora a vzápětí ho poučil, že pussy je „kunda“.

Neměl by tak mluvit, ať se omluví

Uvedené výrazy vyvolaly nejen na politické scéně, ale i mezi lidmi rozporuplné reakce. Řada politiků Zemanovo vystoupení ostře odsoudila. Zeman sám se nechal slyšet, že kritiku Pussy Riot si předem připravil, omluvit se nehodlá. V Karviné, kde Zeman ve druhém kole drtivě zvítězil, Zemanův slovník zaměstnanci Dolu Darkov, který patří pod OKD, hodnotí spíše kriticky. Někteří ale nevidí žádný důvod, proč by se hlava státu měla omlouvat. Jiní o tom ani neslyšeli.

„Myslím si, že by se prezident takovým způsobem neměl vyjadřovat. V soukromí ať si hovoří, jak chce, ale jako prezident by si měl dávat pozor na ústa,“ řekl ParlamentnímListům.cz pětapadesátiletý muž. „Politik by měl být slušný. Zeman by se měl za své výroky omluvit,“ dodává jeho spolupracovník pod podmínkou anonymity.

Podobně to vidí další z horníků. „Politik by se neměl takto vyjadřovat a prezident už vůbec ne. Slušné je se omluvit. Já jsem ho volil jako nejmenší možné zlo. Pokud bude znovu kandidovat, volit ho už nebudu, zklamal mě,“ přiznal.

Proč by se měl omlouvat? Je to chlap z dědiny

„Pan prezident by neměl takto hovořit, i když on prý někoho citoval. Nevím, jestli by mělo nějaký smysl se v tuto chvíli omlouvat,“ uvedla žena, která se představila jako Böhmová. Devětačtyřicetiletý muž k tomu doplnil: „Když už to jednou řekl, tak nevidím důvod, proč by se měl omlouvat. Z jeho strany to bylo záměrné. Moc dobře věděl, proč to říká. Je příliš inteligentní na to, aby si nebyl vědom, co říká,“ uvedl.

Někteří jsou ovšem jiného názoru. „Nevadí mi to. Je to také člověk. Nechápu, proč by se měl omlouvat,“ myslí si devětadvacetiletý zaměstnanec dolu. „Je to chlap z dědiny. Myslím si, že by se vůbec neměl omlouvat. Za co? Žádní politici se neomlouvají,“ dodal k tomu jeho kolega.

Zbytečný povyk

„Je to jen zbytečný povyk. Jsem znechucený tím, jak se o tom poslední dny všude mluví, jako by nebyly důležitější věci. My horníci máme úplně jiné starosti,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Horák.

„Pořad jsme neslyšely, nevíme o tom nic. Nemůžeme to nijak komentovat,“ shodly se dvě ženy čekající po směně na autobus. Dodaly však, že vulgární slova by politici používat na veřejnosti neměli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…