Publicista Tomský na příkladu přistěhovalectví ukazuje kritické místo demokracie. A navrhuje řešení

17.10.2014 16:16

Publicista a nakladatel Alexander Tomský na blogu Aktuálně.cz píše o konferenci Forum 2000. Hlavní téma „Nespokojená demokracie“ dala podle autora textu příležitost k mnoha úvahám. Zatímco se prý hovořilo o jakési psychologické nechuti a únavě z demokracie, Tomský navrhuje řešení, které zní: „Návrat k národnímu státu“.

Publicista Tomský na příkladu přistěhovalectví ukazuje kritické místo demokracie. A navrhuje řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Letošní konference Forum 2000 se uskutečnila pod heslem „Nespokojená demokracie“. Jako obvykle na ní promluvili státníci, politologové a odpůrci diktátorských či autoritativních režimů. „Řečníci se shodovali, že je liberální politický systém v Evropě ohrožen růstem nacionalismu a populismu a vůbec je nenapadlo, aby tu pluralitní antropologickou aktivitu, připomínající tržní mechanismus, odlišili od řádu, čili obsahu, který vytváří. Demokratický politický proces je forma omezení mezi svobodnými lidmi, není totožný s žádným fixním ideálem. Jestliže však delší dobu vzniká značná nespokojenost s vládami vzniklými ze svobodných voleb a lidé chtějí vládu autoritativní, chtějí snad, aby jim stát nařizoval, jak mají žít a jaké hodnoty mají vyznávat? Nikoli,“ píše hned v úvodu Tomský. Podle něj mají lidé pocit, že nejsou reprezentováni, že ztratili volbu.

„V tom případě je ale třeba mluvit o defektu demokracie a ten může být jen jediný – oligarchie, která se dohodla na obsahu politiky. Na konferenci se však nemluvilo, proč si lid nevládne, proč nevytváří reprezentativní obsah, nýbrž o jakési psychologické nechuti a únavě z demokracie, jak tvrdil Schwarzenberg,“ konstatuje Alexander Tomský.

Publicista pak nastiňuje podstatu demokracie a vyslovuje přesvědčení, že je-li dnes tenhle úžasný civilizační objev v krizi, musí mít příčiny, které omezily demokratický proces. Dnešním liberálům je podle Tomského rostoucí nespokojenost s formou vlády naprosto záhadná, což odrážela i letošní konference Forum 2000.

Jde o odpor s vnuceným obsahem univerzální ideologie

Tomský pak na příkladu přistěhovalectví ukazuje kritické místo demokracie. Stalo se podle něj hlavním útokem proti extrémně liberálnímu státu. „Privilegium občanství nemůže být odvozeno z abstraktního humanismu. Přelidněná Anglie se dnes kupříkladu hroutí pod náporem chudých mas a podle unijního práva jim musí zajistit stejné sociální výhody jako svým občanům. To znamená, že by musela všem, čili na úkor většiny, sociální dávky snížit, protože volný pohyb pracujících je jedním ze základních fundamentů Unie. Jinou volbu nemá, neboť Unie výpadek nezaplatí. Není divu, že i pro většinu přistěhovalců, kteří už privilegium občanství získali a stali se loajálními občany, je tato politika nepřijatelná a volí národní stranu,“ upozorňuje publicista.

Tomský zmiňuje i další příklady a ve své analýze na blogu Aktuálně.cz tvrdí, že dnešní spor s demokracií je odpor s vnuceným obsahem univerzální ideologie. „Ti, kteří na konferenci naříkali nad nepochopitelnými projevy xenofobie, šovinismu a volání po autoritativním státu, zřejmě netuší, že sami oslabili národní stát, jedinou suverénní politickou obec, která si dokáže sama vládnout. Dohodnutá jednota univerzálního programu zničila partikulární politiku tak, jako tomu bývalo v diktatuře. A politici se diví, že se proti tomu nepochybně zmateně lidé bouří. A cesta z krize? Návrat k národnímu státu,“ uzavřel Alexander Tomský svůj komentář k letošnímu Foru 2000.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…