Publicista se postavil za Halíka, který není Charlie. Západní kultura prý nestojí jen na provokaci

27.01.2015 15:22

Publicista Dan Drápal se zastává kněze Tomáše Halíka, který svým komentářem Proč nejsem Charlie vyvolal řadu reakcí. Na serveru Česká pozice píše, že Halík podle něj pouze říká, že naše kultura má více tváří a on preferuje jinou, než byla tvář humoristického časopisu Charlie Hebdo. Zdůrazňuje zároveň, že umírnění muslimové rovněž potřebují empatii. Západní kultura prý muslimům velmi hlasitě říká: „Nám není nic svaté.“

Publicista se postavil za Halíka, který není Charlie. Západní kultura prý nestojí jen na provokaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování kondolenční knihy před francouzkou ambasádou v Praze. Lidé tak vzdali poctu nesmyslným obětem teroristických útoků ve Francii

Drápal nazval svůj komentář „Žertovat lze o lecčem. Jen jestli to stojí zato“. Tomáš Halík ve svém komentáři podle něj pouze velmi srozumitelně vysvětlil, proč se nepřidává k heslu „Já jsem Charlie“, vyjadřujícímu solidaritu se zavražděnými karikaturisty z Charlie Hebdo. A domnívá se, že kritika, která se za to na něj snesla, není namístě. Objevily se totiž názory, že teolog má nedostatek empatie, či že si dělá monopol na vkus.

To Drápal odmítá. „Říká, že naše kultura má více tváří a on preferuje jinou, než byla tvář humoristického časopisu Charlie Hebdo. A domnívám se, že za jeho stanoviskem není ani nedostatek empatie. Pouze ji projevuje nejen vůči zavražděným, jejich rodinám a přátelům, ale i vůči muslimům,“ píše na České pozici publicista.

Jak to s tou empatií vlastně je?

„Umírnění muslimové zejména v islámských zemích to totiž vůbec nemají snadné. Pokud vyjádří nelibost nad vraždou karikaturistů, potřebují k tomu více statečnosti než my, Evropané. Proto by asi stálo za hlubší promyšlení, jak to s tou empatií vlastně je. Umírnění muslimové jí hodni nejsou?“ Klade publicista otázku.

„Na rozdíl od Tomáše Halíka si myslím, že jsme v boji s islámským světem. Pouze ten boj pojímáme jinak. Radikální islamisté se nás terorem snaží obrátit na svou víru. Západní sekulární kultura by také ráda obrátila muslimy na svou víru. Ráda by dosáhla toho, aby ani jim nebylo nic svaté a aby jim bylo jedno, že si někdo dělá legraci z toho, co oni považují za důležité,“ dodává na jiném místě komentáře.

„Západní kultura muslimům velmi hlasitě říká: „Nám není nic svaté,“ myslí si Drápal. „Když někdo namítne, že to možná není to nejlepší, co bychom mohli dělat, je v podezření, že odmítá svobodu slova,“… „Já trvám na svobodě slova, ale řídím se slovy apoštola Pavla: „Všechno je mi dovoleno, ale ne vše je pro mě užitečné.“ A mohu se k Halíkovi, s nímž v mnohém nesouhlasím, připojit, když píše: „… pokládám za svou povinnost varovat… před tímto cynickým trendem naší západní kultury,“ uzavřel svůj příspěvek k rozpoutané debatě Drápal.


 


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…