Puč v ODS, nástup Kuby? Prý čeká a je připraven. Pokud Fiala nepochopí, co se děje...

27.08.2022 9:02

Šéf Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS jako příští premiér? Podle politologa Lukáše Valeše jde o realistický scénář vývoje situace ve vládě. Kuba podle něj hlasitě vystupuje a apeluje na Fialův kabinet v době krize. Podle politologa hejtman už vyhlíží příležitost, jak se chopit moci.

Puč v ODS, nástup Kuby? Prý čeká a je připraven. Pokud Fiala nepochopí, co se děje...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Hejtman Martin Kuba na páteční tiskové konferenci opakovaně doporučoval vládě, co by měla dělat s energetickou krizí. Kuba vždycky vystoupí v době nějaké krize, ať už šlo o covid či nyní o energie. Podle Valeše jde o politika a představitele křídla ODS, které je jiného názoru než současné vedení. „Myslím si, že teď má k ANO mnohem blíže, třeba kvůli věcným otázkám. Také ale kvůli tomu, že musí v rámci Asociace krajů spolupracovat s hejtmany za ANO. Vlastně představuje v rámci ODS takovou mocenskou alternativu současnému vedení,“ řekl Valeš pro iDNES.cz.

  • Celý rozhovor ZDE

„Samozřejmě v případě, že dojde k problémům této vlády, a to dojde, buď vláda pochopí, že opravdu je tento stav neúnosný, nebo začne něco dělat. Přičemž navrhovaný tarif nám nepomůže, to není systémové řešení. Je nutné, jak i hejtmani řekli, zastropovat ceny a udržet je, jinak zkolabuje hospodářství, veřejný sektor a služby.“

V případě, že tohle vláda nepochopí, což v případě pana profesora Fialy nelze vyloučit, představuje Kuba podle Valeše „mocenskou alternativu současnému vedení ODS“. „Může být novým předsedou ODS a třeba do budoucna i premiérem,“ míní politolog.

„Tohle opravdu skončí velkým průšvihem a může tady dojít k obrovským pnutím. Proto si myslím, že Martin Kuba čeká na svoji příležitost. Je si dobře vědom, že přijde, a on je na ni dobře připraven,“ dodává Lukáš Valeš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…