Puč v Turecku, vojáci jdou proti Erdoganovi. Sledujte s námi aktuální dění, je to dramatické

16.07.2016 7:27

V Istanbulu byly uzavřeny oba mosty přes Bosporskou úžinu. Touto zprávou se v pátek zhruba v deset hodin večer čeští i světoví diváci poprvé dozvěděli o pokusu části turecké armády sesadit prezidenta Recepa Erdogana. Následovalo množství zpráv o dění v Instanbulu a Ankaře, popisujících jednotlivé momenty puče. Zatímco zpočátku se zdálo, že odpůrci prezidenta mají převahu, postupem noci se komentátoři začali klonit k názoru, že puč selhal.

Puč v Turecku, vojáci jdou proti Erdoganovi. Sledujte s námi aktuální dění, je to dramatické
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan
reklama

Bylo pátek pozdě večer a prezident Erdogan byl na dovolené. Za těchto okolností se část velení armády rozhodla provést puč. První zprávy hovořily o obsazení nejdůležitějších komunikačních bodů, kromě zmíněných strategických mostů též Atatürkova letiště v Istanbulu. V ulicích největších měst se objevily tanky a nad metropolí Ankarou přelétávaly stíhačky.

Poté pučisté ovládli státní televizi, ve které odvysílali své prohlášení. Podle něj režim prezidenta Erdogana přestal hájit zájmy občanů a stal se autokratickým. Pučisté ohlásili po jedenácté hodině středoevropského času převzetí moci v zemi a ujistili, že země v žádném případě nezpochybní své dosavadní závazky, zejména vůči NATO. „Nastolíme zpět vládu demokracie a lidských práv,“ avizovali. Světová média i Česká televize informovala, že armáda vytvořila mírovou radu. Má dohlížet na mírové převzetí moci. Ústava má být vytvořena „co nejdříve to bude možné“.

K aktuálnímu dění v Turecku se prostřednictvím Twitteru vyjádřil v pozdních hodinách také mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček: „Pan prezident (Miloš Zeman) byl informován o aktuální situaci v Turecku, které je členem NATO, další vývoj pozorně sleduje.“

 

 

Státní moc byla v počátku v defenzívě. Premiér Yildirim promluvil o puči, který bude zneškodněn, na soukromé televizní stanici, veřejnoprávní televizi již měla pod kontrolou opozice. „Bezpečnostní složky proti tomu bojují, potrestáme to nejtvrdší cestou,“ avizoval. Události tomu však nejprve příliš nenasvědčovaly, opozice ovládla klíčové komunikační body a zajala například náčelníka generálního štábu. Bylo uzavřeno mezinárodní letiště v Istanbulu, jeden z posledních letů, který přijalo, byl let z Prahy, který měl dosednout ve 22:47 našeho času.

Do ulic v té době vyšla řada obyvatel syrského Damašku i té části severosyrského města Halabu, kterou ovládají vládní síly. Turecký prezident Erdogan je jedním z hlavních oponentů syrského prezidenta Bašára Asada, a tak zprávy o tom, že část turecké armády převzala dnes večer moc, vyvolala v Sýrii nadšení.

Lidé, vyjděte do ulic

V půl dvanácté konečně vystoupil prezident Erdogan. Vyzval občany, aby vyšli do ulic a postavili se převratu. Své prohlášení vysílal z pokoje hotelu, kde trávil dovolenou, přes mobilní telefon, který držela redaktorka televize CNN Türk před kamerou. Pučistům sebevědomně slíbil potrestání.

Z vysílání CNN Türk

Situace však pro něj nebyla dobrá. Podle některých agentur před půlnocí žádal o azyl v Německu, ale nebylo mu vyhověno.

Situace se začala obracet kolem půlnoci, když obyvatelé velkých měst rychle zareagovali na jeho výzvu a vyšli do ulic. Světové televize měly v Istanbulu i Ankaře své kamery a světoví diváci pak mohli v přímém přenosu sledovat boj občanů proti tankům. Pak se ozvala střelba a někteří demonstranti byli zasaženi. Později se objeví údaj o šesti zabitých civilistech a stovce zraněných.

Do toho přicházely zprávy o bombardování některých strategických budov, například turecké státní televize, nebo budovy parlamentu. Před půlnocí středoevropského času armáda, usilující o převzetí moci, vyhlásila v zemi stanné právo.

 

Po půl druhé našeho času bylo vydáno prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, které vyzvalo k podpoře „demokraticky zvolené vlády“, tedy prezidenta Erdogana. V témže čase přišla zpráva, že útokem pučistů bylo zabito sedmáct přílušníků speciálních sil turecké policie. Před druhou hodinou však přišla zpráva, že státní televize byla získána zpět pod kontrolu vlády.

Před třetí hodinou se objevila informace, že někteří řadoví vojáci – účastníci puče – se vzdávají a odevzdávají policii zbraně. Zhruba v témže čase přiletěl na uzavřené Atatürkovo letiště z dovolené prezident Erdogan. Soukromá televize NTV jej ukázala v davu jásajících stoupenců.

Šéf tureckých tajných služeb kolem druhé hodiny ranní našeho času pro AP oznámil, že armádní puč byl potlačen. Zhruba o hodinu později prezident Erdogan vydal prohlášení, že pučisté za pokus o státní převrat tvrdě zaplatí, zajato už prý bylo asi 120 lidí. Slíbil rovněž „pročištění armády“.

Prezident Erdogan později obvinil z organizace akce Fethullaha Gulena, vlivného klerika, žijícího v exilu v USA.

Postupně přicházely další zprávy, že síly prezidenta Erdogana postupně ovládly většinu klíčových míst. Stíhačka měla nad metropolí Ankarou dokonce sestřelit vrtulník, ve kterém letělo několik prominentních organizátorů puče.

Po půl osmé našeho času bylo zveřejněno, že mělo být silami prezidenta Erdogana zadrženo 754 účastníků puče. Náčelník generálního štábu, který byl držen jako rukojmí, měl být osvobozen. Provládní síly již měly získat kompletní kontrolu nad Istanbulem. Počet údajně zadržených pučistů dramaticky stoupá, po půl deváté již světové servery píší o čísle 1563.

Poté, co se situace jeví příznivěji pro prezidenta Erdogana, se v Evropě začínají množit reakce politiků, podporujících "ústavní vládu". Podobná prohlášení již zazněla z Německa, stejně jako od řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Český prezident Miloš Zeman uvedl, že nejdůležitější teď je zabránit velkému krveprolití a zachovat v zemi demokratické principy.

Během soboty se má mimořádně sejít turecký parlament. Jeho budova byla v noci ostřelována a je těžce poškozena. Vojáci, kteří se účastnili puče, se prý stále vzdávají. Podle nejnovějších zpráv se mělo účastnit minimálně 5 generálů a 29 plukovníků.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …