Nápětí okolo situace, kdy se Spojené státy rozhodly, že uvalí další sankce na Írán a vyzývají ostatní západní země, aby stály při Spojených státech, je podle publicisty Fištejna vážné. Po vypovězení dohody s Íránem nic nenasvědčuje tomu, že by spolu obě země dokázaly lépe komunikovat. „Vážně je to hlavně proto, že Írán má mocné páky a vojenskou přítomnost v Sýrii, což ho přenáší blíže k izraelským hranicím. A činí to nebezpečí mezinárodním,“ uvedl Fištejn.
Na druhou stranu sankce, které Spojené státy mohou uvalit a vyhrožují, že uvalí na Írán, je prý třeba vidět jako součást velmi rozšířené současné americké strategie. „To je typický Trumpův postup, nasadit laťku hrozeb tak vysoko, aby z ní mohl postupně ustupovat a hledat nějaký možný kompromis,“ říká publicista s tím, že každý kompromis pak logicky bude v horní části prostoru a on na tom pak vždy vydělá.
Už dnes prý prezident Íránu Hasan Rúhání říká, že by byl připraven pozitivně reagovat na nabídku jednání. „Je třeba vidět, že takto trnitá je cesta k možným jednáním. Tak to bylo i s Koreou, tak to bude i s Čínou,“ je přesvědčen Fištejn.
Ten prý pochybuje o tom, že by Írán chtěl vyhnat napětí až do bodu, kdy nebude návratu. „Je to Írán, kdo na sobě pociťuje veškerou tíhu sankcí a tíhu, která se stupňuje,“ řekl s tím, že právě on bude muset nějak reagovat, nebo čelit rozdání karet uvnitř země.
Americký Trump uvedl, že íránští vůdci šíří akorát chaos, napětí, smrt a destrukci. S těmito kritickými slovy podle Fištejna není od pravdy daleko. Je podle něj ale nefér a nelogické dávat výchozí stanoviska Trumpa do protikladu s jeho pozdějšími stanovisky, která mohou být daleko mírnější podle toho, jak nepřítel ustupuje. „Jakmile totiž začíná nepřítel ustupovat, Trump mu začíná mazat med kolem huby,“ zdůraznil s tím, že Trump má zkrátka takovou řeč nátlaku, což bylo možné pozorovat i v jednání s Kim Čong-unem. „Je to celé taktika a nerozumět taktice jednání nevede ke kladnému výsledku,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česká televize , Írán , OSN , USA , administrativa , Trump , Jefim Fištejn
autor: nab
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu