Putin: Klíčové otázky Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale ve Washingtonu

30.06.2021 17:23

Ruský prezident Vladimir Putin se vyjádřil k Ukrajině. Rusové a Ukrajinci jsou podle něj jeden národ. Je prý ochoten sejít se se Zelenským, i když je vedení Ukrajiny nepřátelské vůči Rusku. Klíčové otázky země se podle Putina neřeší tam, kde by měly, tedy v Kyjevě, ale ve Washingtonu. Mluví do toho údajně taky Berlín a Paříž.

Putin: Klíčové otázky Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale ve Washingtonu
Foto: Repro ČT
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po skončení summitu v Ženevě

V televizním pořadu, kde odpovídá na dotazy diváků, Putin odpovídal mimo jiné na otázku, proč na seznam nepřátelských zemí, kde jsou USA a Česká republika, nebyla zařazena také Ukrajina. „Nepovažuji ukrajinský národ za nikoli přátelský. Už jsem to říkal mnohokrát a mohu o tom mluvit ještě jednou. Považuji Ukrajince a Rusy za jeden národ,“ řekl politik a dodal: „Ale vedení Ukrajiny, současné vedení Ukrajiny, je k nám nepřátelské. To je jasný případ.“

Anketa

Je třeba zpřísňovat covidové restrikce? (Ptáme se od 30.6.2021)

28%
69%
hlasovalo: 6881 lidí
Vyjádření o jednom národě zřejmě souvisí se zákonem, který byl předložen v ukrajinském parlamentu, podle kterého by Rusové neměli být považováni za původní obyvatele Ukrajiny. „To je pro mě prostě nepochopitelné, od nepaměti tu žili ruští lidé, a nyní jsou prohlášeni za nepůvodní.“ Putin také upozornil, že část Rusů může odjet ze země, ale je to složité pro ty, kteří na Ukrajině mají byty a práci. 

I tak je šéf Kremlu ochoten setkat se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, o němž prohlásil: „Předal Ukrajinu pod plnou vnější kontrolu. Klíčové otázky života Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale ve Washingtonu. Částečně v Berlíně a Paříži. O čem pak mluvit?“ a opět dodal: „Nicméně takovou schůzku neodmítám. Je jen třeba pochopit, o čem se bude mluvit,“ dodal.

Vztahy Ruska a Ukrajiny jsou složité a často vyostřené již od roku 2014, kdy byl sesazen proruský prezident Viktor Janukovyč.  Po Majdanu následně Rusko podpořilo proruské separatisty na východě země a vojensky obsadilo Krym.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…