Putin: Nepotřebujeme, aby se nám Američané pletli do našich věcí, učili nás, jak žít a kazili naše vztahy s Evropou

20.06.2016 4:44 | Zprávy

Letošní Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum bylo výroční, dvacáté. Ve srovnání s minulými dvěma roky to letošní signalizovalo určitou změnu tónu mezi Ruskem a Evropskou unií v jejich nepříliš úspěšné konverzaci o osudech Evropy. Diplomatické dění fóra v Petrohradu sledovala pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Putin: Nepotřebujeme, aby se nám Američané pletli do našich věcí, učili nás, jak žít a kazili naše vztahy s Evropou
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Třídenní mezinárodní ekonomické fórum v bývalém ruském hlavním městě a „oknu do Evropy“ Petrohradě je nejenom prostorem pro čilé veřejné diskuse k nejrůznějším tématům, ale také investorským podnikem. Letos dostalo poměrně výrazný diplomatický rozměr v rámci hledání nového impulsu pro rusko-evropské vztahy. Do Petrohradu přijel šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který využil příležitosti k jednání – bezpochyby hlavně kuloárnímu – s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Junckerovu cestu do Ruska ale nevítali všichni v EU. O neformální diplomacii se v Petrohradu pokoušel bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy, který se snažil Putina přesvědčit, aby Rusko vstřícně zrušilo svoje protisankce.

I další oficiální hosté fóra stojí za zmínku. Byli mezi generální tajemník OSN Pan Ki-mun, vicekancléř Rakouska Reinhold Mitterlehner, premiér Itálie Matteo Renzi, kubánský vicepremiér Ricardo Cabrisas Ruíz a prezident Republiky Guinea Alpha Condé. Nechyběli ani šéfové Exxon Mobil Corp. Rex Tillerson a British Petrolum Bob Dudley, kteří přijeli dohodnout do Ruska obchody. A dodejme ještě, že mezi moderátory diskusí fóra se objevil americký moderátor Fareed Zakaria. Oficiální představitelé USA na fóru chyběli také letos.

EU a Rusko: Jak dál?

Nad celým fórem se jako stín vznášela dvojí otázka: Jak dál ve vztazích mezi Ruskem a EU? A co se sankcemi, které v symbolické rovině utvářejí určitý typ dialogu mezi oběma aktéry, který neodpovídá klasické diplomacii? I když sankce byly tématem a jejich ekonomické (především v případě sektorových sankcí) dopady jsou jistě nezanedbatelné, ale nejsou hospodářsky tragické. V diplomatickém smyslu byl jejich efekt minimální – a naopak přispěly k posílení mobilizačního rozměru ruské politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Citlivé info o synovi Danuše Nerudové. Smí se to? Rozhořel se boj

19:25 Citlivé info o synovi Danuše Nerudové. Smí se to? Rozhořel se boj

Syn europoslankyně Danuše Nerudové kritizoval politickou konkurentku své matky. Jiná politička to ne…