Putin a změny v Rusku? Zkušená politička opravuje to, co se napsalo v českých médiích

08.07.2020 21:11 | Zprávy

Někdejší poslankyně za ČSSD Anna Čurdová se pro ParlamentníListy.cz vyjádřila ke změnám ústavy, které Rusové podpořili ve všelidovém hlasování, jež současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi umožňuje vládnout i po skončení jeho současného mandátu. „Změny, které byly schváleny, je potřeba vidět v historickém kontextu a nikoli vytržené a osamocené,“ upozorňuje Čurdová ve své reakci na to, jak o „referendu v nedemokratické zemi“ informovala některá česká média. A připomíná, že pokud chceme hovořit o demokracii, pak má Rusko plné právo odhlasovat si svoji ústavu, podle které bude v budoucnu žít.

Putin a změny v Rusku? Zkušená politička opravuje to, co se napsalo v českých médiích
Foto: Archiv AČ
Popisek: Mgr. Anna Čurdová, poslankyně PSP z let 2002 - 2010

„A tak nám schválili změny ústavy, paní Mullerová, chce se mi parafrázovat známý výrok ze Švejka. A dokonce v referendu, v nedemokratické zemi, kde vládne diktátor Putin. Ten Putin, který si tím zajistil vládu na dalších 12 let, a bude tak nejdéle vládnoucím diktátorem na světě,“ zmiňuje úvodem exposlankyně jak o změnách ruské ústavy referovala naše mainstreamová média.

K tomu dodává, že si média zapomněla zjistit, že tato nedemokratická země je kromě jiného členem Rady Evropy, že musí plnit řadu kritérií, které se například týkají standardů voleb a dodržování lidských práv, a rovněž že její občané mají právo obracet se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburgu, což také hojně činí.

Rusko hlasovalo v referendu, které se ve vrcholně demokratické a liberální České republice konalo poprvé a naposledy v roce 2004 a týkalo se vstupu do Evropské unie a kde Parlament není už léta schopen přijmout zákon o obecném referendu.A co se týká ústavy, tak k ní každá Poslanecká sněmovna zřídí komisi, která se dohodne, že se dohodne,“ podotýká dále.

„Změny, které byly schváleny, je potřeba vidět v historickém kontextu a nikoli vytržené a osamocené,“ pokračuje Čurdová a připomíná dobu na konci 80. a začátku 90. let 20. století, kdy Gorbačov rozhodl o změně politického systému Ruska. „Změnil se jednou stranický systém v systém demokratický, založený na výběru a volbách z několika politických subjektů,“ píše bývala sociálnědemokratická politička.

Případným kritikům vzkazuje, že demokratický systém a jeho vybudování je úkolem na generace, notabene v zemi, která nemá s demokratickým systémem žádnou zkušenost. „Není to otázka třiceti let od roku 1990. A Gorbačov udělal mnoho chyb, byl si jich vědom a velmi otevřeně hovořil i o podvodu ze strany Západu, ale udělal první kroky k demokratizaci země,“ zdůrazňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vizáž Dagmar Havlové v Karlových Varech se řeší už druhý den

10:41 Vizáž Dagmar Havlové v Karlových Varech se řeší už druhý den

REPORTÁŽ Jak jsme už uvedli, ParlamentníListy.cz vyrazily po několika letech na Mezinárodní filmový …