Putin je pohrobkem sovětského systému, varuje expert Romancov. Jak daleko zajde?

09.05.2014 8:24

Politický geograf Michail Romancov se v komentáři pro páteční Hospodářské noviny zamýšlí nad tím, co vede prezidenta Ruské federace Vladimira Putina k tomu, že tak intenzivně vstupuje do krize v sousedním státě - na Ukrajině. Dospívá k tomu, že jde o důsledky sovětské výchovy, které teď v obměněné podobě sám uplatňuje. Je ale otázka, jak daleko bude ochoten zajít.

Putin je pohrobkem sovětského systému, varuje expert Romancov. Jak daleko zajde?
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

„Putin, momentálně opojen pocitem síly, je pohrobkem sovětského systému a již mnohokrát veřejně identifikoval největší problém moderních dějin - rozpad SSSR. Ví, že ani on ho nedokáže vzkřísit, ale může se pokusit přiblížit se posledním okamžikům, kdy na mínění Moskvy svět musel brát zřetel,“ píše Romancov. Bylo to v době sjednocování poválečného Německa. Rozdělením Ukrajiny se tak možná ruský prezident snaží hojit staré rány na ruské hrdosti. Jak daleko přitom zajde, se teprve uvidí.

Již od roku 1917 podle Romancova Rusové vědí, kdo pomohl Leninovi k moci, byla to německá armáda, která revolucionáře dopravila do Ruska. Revoluční export si později Moskva mnohokrát vyzkoušela a dnes vnímá situaci podobně. Ruská vláda také využívá médií k „masáži obyvatelstva“. Dalším z pilířů moci je permanentní připomínání úlohy Rudé armády ve druhé světové válce. Ostatně už byl vydán zákon, který zakazuje zpochybňovat vítěznou úlohu sovětských vojsk ve druhé světové válce. Romancov k tomu však dodává, že Sovětský svaz v roce 1939 k rozpoutání války také přispěl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …