Putin lhal. Těžko se s tím smiřuje, říká Zaorálek

17.03.2015 20:05

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je zarážející, že ruský prezident Vladimir Putin veřejně lhal v otázce angažmá ruských vojáků při anexi ukrajinského poloostrova Krym. Putin se tak stává nepředvídatelným, přesto je ale nadále důležitým partnerem, neboť Rusko má významné místo ve světové bezpečnostní architektuře a je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, připomněl šéf české diplomacie.

Putin lhal. Těžko se s tím smiřuje, říká Zaorálek
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci

"Je to něco, s čím se člověk těžko smiřuje: Že politik na takové úrovni může říci: 'Já jsem vám lhal'," řekl dnes Zaorálek novinářům po bruselském jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku. Putin před několika dny v ruském televizním filmu o okolnostech anexe Krymu přiznal zapojení ruských speciálních jednotek a také připravenost uvést jaderný arzenál své země do stavu pohotovosti. Před rokem přitom účast ruských sil na událostech veřejně popíral.

Jedním z témat dnešního jednání evropských ministrů byla také příprava čtvrtečního a pátečního summitu Unie. Na něm budou premiéři a prezidenti zemí osmadvacítky kromě jiného řešit otázku možného prodloužení hospodářských sankcí, které mají změnit ruský postoj k řešení ukrajinské krize.

Naplnění Minsku je hlavní kritérium, podle kterého posuzujeme situaci, zdůrazňuje ministr

Podle unijních diplomatů není příliš pravděpodobné, že by se už nyní země shodly na prodloužení až do konce letošního roku. Takové protažení by termíny sankcí dostalo do souladu s daty, které zmiňuje únorová dohoda o příměří z běloruského Minsku. Bez rozhodnutí lídrů EU ale nynější sankce vyprší v červenci, unijní opatření tohoto typu mají totiž vždy časově omezenou platnost.

"My se všichni shodujeme na tom, že naplnění Minsku je hlavní kritérium, podle kterého posuzujeme situaci," prohlásil dnes Zaorálek. Od prosazení dohody se tak podle něj budou odvíjet případné další kroky EU, podle českého ministra je především důležité udržet jednotné stanovisko Unie. Zaorálek dnes zopakoval názor, že otázku prodloužení sankcí by bylo možné definitivně vyřešit až v červnu.

Také ministr zahraničí Lotyšska, tedy nynější předsednické země EU, Edgars Rinkevičs, dnes novinářům řekl, že nečeká rozhodnutí související se sankcemi či dokonce jejich posílení na nynějším summitu.

Unie už nedávno do poloviny září prodloužila sankce, které kvůli narušování ukrajinské územní celistovosti zavedla vůči 150 konkrétním lidem a 37 firmám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

19:14 Bylo to jinak, než tvrdí kritici. Vondráček vytáhl důkaz o návštěvě Zemana

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se opět ohradil proti tomu, že by lhal ohledně na…