Putin nepřímo obvinil Obamu ze sestřelení ruského bombardéru

30.11.2015 16:42

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno osočil Spojené státy americké z toho, že Turecku předaly informace, jež vedly k sestřelení ruského letadla SU-24. Putin to uvedl na tiskové konferenci během svého setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Informuje web ZeroHedge.

Putin nepřímo obvinil Obamu ze sestřelení ruského bombardéru
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

Sestřelení ruského bombardéru SU-24 tureckými stíhačkami F-16 mělo mnoho následků. Rusko si incident nenechalo líbit a okamžitě podniklo několik kroků, které Turkům v mnohém znepříjemní život. Rusové obnovili vízovou povinnost, zavedli přísné kontroly tureckého zboží, zrušili plány na vystavení plynovodu, do Turecka a do Sýrie poslali protiletadlový systém S-400, který se má postarat o to, aby již k žádným podobným incidentům nedošlo.

Postavením raketového systému S-400 s dosahem až 400 kilometrů tak Rusové dávají jasně najevo, že se o sebe zvládnou postarat a že nepřipustí další ohrožení vlastních letadel. Putin umístění protiletadlového systému komentoval na tiskové konferenci s francouzským prezidentem Hollandem. Panovalo totiž přesvědčení, že letadla jsou mimo dosah zbraní teroristů a jsou tak v bezpečí.

„Nikdy jsme to neudělali, protože jsme považovali Turecko za přítele a nikdy jsme z jeho strany neočekávali žádný útok,“ řekl Putin. „Proto tento útok považujeme za čin zrádce. Nyní však víme, že to možné je, a proto musíme chránit naše letadla,“ dodal a podotknul, že bude-li to nutné, rozmístí v Sýrii i stíhačky.

Pak však tisková konference nabrala nebývalých otáček, když Putin v krátkosti obvinil USA, že daly Turecku koordináty ruských letadel, a tím vlastně posvětily sestřelení ruského bombardéru.

„Spojenými státy vedená koalice, která zahrnuje i Turecko, věděla kdy a kde budou naše letouny operovat. A přesně tam a tehdy na ně také zaútočila,“ řekl Putin a dodal, že buď USA nemají pod kontrolou vlastní spojence, nebo šíří informace, aniž by hleděly na důsledky. „Je třeba si s našimi partnery z USA vážně promluvit.“

To jasně naznačuje, že Putin vidí v roli viníka celého incidentu Baracka Obamu, jelikož to byly právě USA, kdo věděl, kde se ruská letadla v dané chvíli pohybují. A to i přesto, že to bylo Turecko, jež jedno z nich sestřelilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…