Putin nepřímo obvinil Obamu ze sestřelení ruského bombardéru

30.11.2015 16:42

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno osočil Spojené státy americké z toho, že Turecku předaly informace, jež vedly k sestřelení ruského letadla SU-24. Putin to uvedl na tiskové konferenci během svého setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Informuje web ZeroHedge.

Putin nepřímo obvinil Obamu ze sestřelení ruského bombardéru
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Sestřelení ruského bombardéru SU-24 tureckými stíhačkami F-16 mělo mnoho následků. Rusko si incident nenechalo líbit a okamžitě podniklo několik kroků, které Turkům v mnohém znepříjemní život. Rusové obnovili vízovou povinnost, zavedli přísné kontroly tureckého zboží, zrušili plány na vystavení plynovodu, do Turecka a do Sýrie poslali protiletadlový systém S-400, který se má postarat o to, aby již k žádným podobným incidentům nedošlo.

Postavením raketového systému S-400 s dosahem až 400 kilometrů tak Rusové dávají jasně najevo, že se o sebe zvládnou postarat a že nepřipustí další ohrožení vlastních letadel. Putin umístění protiletadlového systému komentoval na tiskové konferenci s francouzským prezidentem Hollandem. Panovalo totiž přesvědčení, že letadla jsou mimo dosah zbraní teroristů a jsou tak v bezpečí.

„Nikdy jsme to neudělali, protože jsme považovali Turecko za přítele a nikdy jsme z jeho strany neočekávali žádný útok,“ řekl Putin. „Proto tento útok považujeme za čin zrádce. Nyní však víme, že to možné je, a proto musíme chránit naše letadla,“ dodal a podotknul, že bude-li to nutné, rozmístí v Sýrii i stíhačky.

Pak však tisková konference nabrala nebývalých otáček, když Putin v krátkosti obvinil USA, že daly Turecku koordináty ruských letadel, a tím vlastně posvětily sestřelení ruského bombardéru.

„Spojenými státy vedená koalice, která zahrnuje i Turecko, věděla kdy a kde budou naše letouny operovat. A přesně tam a tehdy na ně také zaútočila,“ řekl Putin a dodal, že buď USA nemají pod kontrolou vlastní spojence, nebo šíří informace, aniž by hleděly na důsledky. „Je třeba si s našimi partnery z USA vážně promluvit.“

To jasně naznačuje, že Putin vidí v roli viníka celého incidentu Baracka Obamu, jelikož to byly právě USA, kdo věděl, kde se ruská letadla v dané chvíli pohybují. A to i přesto, že to bylo Turecko, jež jedno z nich sestřelilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiše nemusím. Ale jak je možné, že má pořád 30, 33 procent? Ivo Strejček říká věci, které opozice nerada slyší

21:36 Babiše nemusím. Ale jak je možné, že má pořád 30, 33 procent? Ivo Strejček říká věci, které opozice nerada slyší

Ekonom Ivo Strejček byl hostem moderátorky Barbory Tachecí v pořadu Českého rozhlasu Plus. Zdůraznil…