Putin pohoří? Girkin se trefuje do vlastních řad. Překvapivé info

23.4.2022 10:11 odp. | Ze sítí

Přestože je v Rusku v současné době vyloučeno, aby se veřejně z oficiálních míst ozývaly pochyby nad postupem ruských sil na Ukrajině, existuje výjimka v podobě bývalého velitele sil samozvané Doněcké lidové republiky a Novoruska Igora Vsevolodoviče Girkina, který se o situaci na frontě z ruského pohledu podělil bez obalu na svém Telegramu. Z jeho pohledu by se Moskva raději neměla radovat předem a bez alespoň částečné mobilizace na Ukrajině brzy pohoří. „Pokud (Ukrajinci) přejdou do útoku, čím se budeme bránit? Kombinovanými jednotkami policie nebo oddíly ‚alko-kozáků‘?“ děsí se.

Putin pohoří? Girkin se trefuje do vlastních řad. Překvapivé info
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42165 lidí
„Girkin ve svém nejnovějším shrnutí dění na bojišti poznamenal, že příliš neočekává úspěch ve druhé etapě ruské války na Ukrajině, v níž se Rusko zaměřuje na ovládnutí Donbasu a ukrajinského pobřeží.“

Přestože panují nejasnosti, co Rusko po neúspěších na Ukrajině chce během druhé fáze své ukrajinské „speciální operace“ přesně získat a zdali se po drastických ztrátách už spokojí pouze s Donbasem a pozemním pásem ukrajinského území, spojujícího Krym s Ruskem, z ruské armády znějí hlasy, které by mohly přinést trochu více světla do ruských plánů.

Ty komentoval například generálmajor Rustam Minněkajev na zasedání Svazu obranného průmyslu Sverdlovské oblasti a netajil se, že Rusko nechce skončit u Donbasu a u Krymu, podle něj má ruská armáda za cíl získat úplnou kontrolu i nad jižní Ukrajinou, aby poté Rusko mělo otevřenou cestu i do Moldavska a tamní podněsterské oblasti.

Girkin přitom hodnotí, že po ruském ústupu ze severních částí Ukrajiny nebudou Rusové v příliš dobré situaci ani na východě, kde se k dobytí Donbasu podle něj zřejmě počítá s vytvořením dvou nebo tří dostatečně velkých úderných skupin, které za soustředěné podpory všech leteckých sil a většiny dělostřelectva chtějí „semlít“ ukrajinské síly.

Problém spatřuje v tom, že se Ukrajinci nehodlají svého území vzdát a budou se bránit ve svých silně opevněných pozicích. „Položme si otázku: zaručí převaha ruských ozbrojených sil v letectvu a těžkých zbraních vítězství nad nepřítelem, který je připraven se bránit a má vysokou morálku?“ táže se přitom.

Podle jeho názoru vítězství Ruska zaručené není a zatopit mu prý může například dobře vybavená a početná vojenská protivzdušná obrana. „Nepřítel má výhodu v polních a dělostřeleckých průzkumných prostředcích (drony různých tříd jsou již prakticky na úrovni čety). A ukrajinské dělostřelectvo má dobře vybavené a vycvičené mužstvo. A proti početné ruské obrněné technice je UA (z hlediska obrany) docela akceschopná díky opravdu velkému množství protitankových zbraní v rukou pěchoty,“ shrnuje.

V počtech samotných vojáků podle Girkina rozdíly na bojišti příliš nejsou a při tvorbách obležení prý hrozí, že se bude opakovat situace na bojišti, kterou již sovětská armáda pamatuje při bojích s Němci, kteří jednotky prorazili a vytvořili pro postupující vojska vlastní kotle.

Nedostatek sil v ruské armádě podle něj zmobilizovaná Ukrajina může využít, jelikož má mít srovnatelný počet vojáků na bojišti jako Rusové. Přiznává též, že Ruská federace nemá úplnou vzdušnou nadvládu kvůli nedostatečnému počtu bojových letounů a zanedbatelnému počtu útočných bezpilotních letounů.

„Současně může nepřítel držet hlavní linii fronty u Doněcku s relativně malými silami díky špičkovému ženijnímu vybavení, které se vyrábělo mnoho let, zatímco naši geniální politici ‚žvýkali minské soply‘,“ padlo.

Zopakovat se tak podle penzionovaného plukovníka FSB má kvůli nedostatku sil k vytvoření vícera formací situace, která již existuje v oblastech Rubižne-Severodoněck, Popasnaja a Marinka, kde ruské síly postupují velmi pomalu a s velmi velkými ztrátami anebo v případě Avdějevky vůbec.

Varuje přitom, že Ukrajině již stačí jen dva měsíce na přípravu záloh, které budou moci působit jako nové jednotky a formace ve strategických oblastech. „Zatímco ruské síly krvácejí šturmováním opevněných měst Donbasu,“ poznamenal.

Opět varuje, že by se mohla opakovat situace z druhé světové války, kdy Němci, kteří se pomalu prokousávali hluboko zakopanou obranou sovětských vojsk, ztráceli čas a spotřebovávali nahromaděné rezervy, zatímco Sověti připravovali síly a po přechodu do ofenzívy náhle Wehrmacht zjistil, že nemá síly pro její odražení i v pokračování operace Citadela v kurském oblouku, načež museli ustoupit až za Dněpr.

Ukrajina podle Girkina dokáže vytvořit nové rezervy ve velikosti asi až deset plnohodnotných divizí, což Moskva příliš nereflektuje. „A co my? Provádíme nábor do různých soukromých žoldnéřských jednotek, nábor kontraktníků ve vojenských náborových centrech a... a to je vše… Luhanská lidová republika je (z hlediska mobilizace) prakticky vysátá do mrtě – a ti, kteří se ještě dají chytit, dá-li Bůh, jen vykompenzují současné a budoucí ztráty,“ popsal stav.

Pokud Ukrajina přejde do útoku, Rusko bude podle jeho názoru dosti v úzkých. „Pokud přejdou do útoku, čím se budeme bránit? Kombinovanými jednotkami policie, oddíly ‚alko-kozáků‘ (všichni skuteční kozáci jsou již na frontě) nebo regionální milicí? Regionální milice ještě ani nebyla vytvořena! Nikdo o tom ani nepípl…,“ nestačí se Girkin divit.

Táže se tak, zdali se již ruská armáda s Ukrajinci nedohodla, že se budou chovat striktně podle plánů ruského „oslavovaného generálního štábu“. „Ukrajinská armáda se zjevně nepasuje do role kluků, kteří si nechají nabančit,“ shrnuje.

Rusko se podle Girkina nemá příliš připravovat na rychlou válku, ale spíše na válku „dlouhou a tvrdou“, jež si vyžádá všechny lidské zdroje. Bez alespoň částečné mobilizace v Rusku je pak podle něj vést hluboké strategické útočné operace na Ukrajině nemožné a nesmírně nebezpečné.

Ze současných neúspěchů v Rusku prý nikdo žádné závěry nevyvodil a „prolhaní žvanilové, průměrní budižkničemové a hédonisté“, co nyní prezentují své „velkohubé“ plány to podle Girkina „už mnohokrát v mnoha různých situacích posrali“.

Celý Girkinův text od překladatele Viktora Janiše si můžete přečíst zde:


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožehavé téma – Zelenskyj a kokain. „To na něm zjistit nelze,“ řekl odborník. Ledaže by přišla druhá fáze...

10:50 Ožehavé téma – Zelenskyj a kokain. „To na něm zjistit nelze,“ řekl odborník. Ledaže by přišla druhá fáze...

„Kocáb prezidentem, bude víc legrace,“ říká s nadsázkou psycholog a uznávaný odborník na drogovou pr…