Putin prý může sáhnout k tomuto zásadnímu kroku. Americká novinářka, manželka polského exministra Anne Applebaumová má opravdový strach

09.02.2015 18:32

Vlivná americká novinářka a autorka několika publikací o historii Ruska i Sovětského svazu Anne Applebaumová je přesvědčena, že vyzbrojení Ukrajiny v dlouhodobém horizontu mnoho nevyřeší. Obává se také, že pokud Západ umožní Putinovi zničit Ukrajinu, může se jeho pozornost obrátit na Pobaltí.

Putin prý může sáhnout k tomuto zásadnímu kroku. Americká novinářka, manželka polského exministra Anne Applebaumová má opravdový strach
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo se ho pětasedmdesát tisíc lidí
reklama

"Všichni tuší, že Rusové lžou a nikdo jejich slibům o příměří nevěří. Panují však rozdíly v tom, jak s tím naložit," tvrdí Applebaumová a konstatuje, že skutečná diskuze o Ukrajině a Rusku ještě nezačala. "Zatím se jen řeší, jestli vyzbrojit Ukrajinu či nikoli. To je atraktivní téma, protože je tak možné postavit Spojené státy proti Evropě. Vyzbrojení Ukrajiny je však otázka pouze krátkodobé strategie a naprosto neřeší skutečnou povahu současné ruské globální hry," míní americká novinářka ověnčená Pullitzerovou cenou.

Expertka na historii Ruska a Sovětského svazu poukazuje na to, že východní Ukrajina před událostmi loňského roku neměla s etnickými konflikty prakticky žádné zkušenosti. "Stávající konflikt tam nechal uměle implantovat ruský prezident Vladimir Putin. Válka bude ve východních regionech země bohužel trvat tak dlouho, jak budou Rusové chtít. Jak poznamenal velitel americké armády v Evropě Ben Hodges pro Wall Street Journal, Rusko nasadilo své nejmodernější zbraně, ke kterým by se jinak samotní separatisté nemohli nikdy dostat," píše Applebaumová.

Hlavním smyslem války podle Applebaumové není vítězství, ale snaha zabránit vzniku proevropské a prosperující Ukrajiny. "Taková Ukrajina by totiž pro Putinův režim představovala ideologickou hrozbu. Z této logiky vyplývá, že ani Německem zprostředkované příměří nepřinese trvalý mír, ale pouze tzv. další zamrzlý konflikt. Cílem je tedy stejný scénář, který funguje v moldavském Podněstří, gruzínské Jižni Osetii a nyní také v Novém Rusku na Ukrajině. Jakmile se dá všechno do pohybu, ruská tajná služba v Novém Rusku zřídí novou základnu pro ruskou armádu a bude zde cvičit teroristické skupinky. Ostatně v Kyjevě, Oděse a Charkově již v posledních týdnech explodovalo několik bomb," upozorňuje Applebaumová.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Americká publicista varuje před tím, že podobná situace může nastat už v nejbližších dnech či týdnech. To považuje za důvod, proč vyzbrojení Ukrajiny příliš neřeší. "Ukrajinská armáda může být později posílena, což jí umožní zastavit další rozšiřování Nového Ruska. Ale ani Spojené státy nemohou dodávat zbraně natolik rychle, aby s nimi Ukrajinci dokázali vytlačit separatisty a ruské vojáky s jejich nejmodernějšími zbraněmi v nejbližší době. I vyslání 82. výsadkového praporu do Doněcku může jen stěží zabránit vytvoření Nového Ruska, protože to již fakticky existuje," tvrdí Applebaumová.

Nalezení vojenského řešení podle Applebaumové není pro Západ hlavní úkol. "Měli bychom se snažit spíše o dlouhodobou strategii, jež by vedla k posílení ukrajinské státnosti a integrace země do Evropy. Mohli bychom důrazněji tlačit na realizaci reformních kroků. V každém případě by šlo o dlouhodobý projekt. Obzvlášť ve chvíli, když německá kancléřka Angela Merkelová navrhuje postavit kolem Doněcku novou berlínskou zeď ve formě demilitarizované zóny a řešit zbytek Ukrajiny po vzoru někdejšího Západního Německa," navrhuje americká publicistka.

Applebaumová uvádí, že by Evropa měla v rámci dlouhodobé strategie zkoumat politickou a ekonomickou korupci, kterou Moskva využívá k prosazení svých cílů. "Pokračovat by jistě měly další sankce. Rusko by mimo to mohlo být vyloučeno z mezinárodního platebního systému. Nové zákony by pomohly efektivněji bojovat proti praní ruských špinavých peněz v klíčových evropských metropolích. Nebude to snadný úkol. Pořád je ale lepší se do něj pustit, než nedělat vůbec nic," míní Applebaumová.

V opačném případě se prý Ukrajina zhroutí a Putina to povzbudí k dalším agresivním krokům jako to bylo po krátké válce s Gruzií v roce 2008. "Už nyní ruský prezident plánuje další zamrzlý konflikt. Jestliže tak učiní na území členských států NATO jako je Litva nebo Estonsko, může evropský kontinent čelit ještě ničivějšímu konfliktu. Nikdo z nás si nepřeje novou studenou válkou, byť i ta by byla schůdnější než nová světová válka. V případě, že se nám nepodaří přijít se strategií, která by jí zabránila, nakonec se jí nevyhneme," předpovídá Applebaumová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…