Putin rozhodl, vše je jinak. Tohle Lukašenka musí bolet. A tvrdá slova EU

19. 8. 2020 17:32

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko nezažívá své nejlepší období. V ulicích hlavního města Minsku proti němu a údajně zfalšovaným prezidentským volbám demonstrují desetitisíce lidí. Podle dřívějších zpráv Radia Free Europe ruský prezident Putin přislíbil Lukašenkovi při nepokojích vojenskou pomoc. Podle posledních zpráv deníku iDNES ale dává Putin od Lukašenka ruce pryč. Prý pomoc nepotřebuje. Navíc se od posledního evropského diktátora odvrátila i Evropská unie. Co bude dělat teď?

Putin rozhodl, vše je jinak. Tohle Lukašenka musí bolet. A tvrdá slova EU
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko
reklama

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 34591 lidí

ČT24 informuje o tom, že běloruský prezident vyzval ministra vnitra, aby ukončil nepokoje v zemi. Lukašenko také odmítl legitimitu opoziční Koordinační rady, která se poprvé sešla proto, aby převzala moc a uspořádala nové volby. Lukašenko také tvrdí, že běloruská armáda na západní hranici země je v plné bojové pohotovosti. V pondělí byly rovněž zahájeny rozsáhlé manévry na hranicích s Litvou a Polskem.

Moskva označila celou situaci jako vnitřní záležitost, kterou si musí vyřešit Bělorusko samo. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že není potřeba Bělorusku pomáhat „vojensky ani jinak“, a údajně to uznalo i běloruské vedení. Peskov zdůraznil, že nabídka bezpečnostní pomoci Bělorusku byla učiněna na základě dohody o kolektivní bezpečnosti a rusko-běloruské dohodě o svazovém soustátí, které skutečně předpokládají takový typ pomoci. S informací přišlo iDNES.

Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala oficiální výsledek voleb. Událostem se věnuje i mimořádný summit EU, podle kterého Lukašenko postrádá demokratickou legitimitu. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela nebyly volby ani svobodné, ani spravedlivé. 

Visegrádská skupina také podpořila právo Bělorusů na svobodné volby. Podle premiéra Babiše by EU měla zavést vůči Bělorusku cílené sankce a podnítit uspořádání svobodných voleb. V tomto případě se mu dostalo i podpory opozice.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…