Putin se v Itálii vysmál těm, co straší Ruskem a řešil sankce. Chválil Salviniho, setkal se i s papežem

05.07.2019 13:40 | Zprávy

Prezident Vladimir Putin byl včera na státní návštěvě Itálie. Měl nabitý program. Na státní návštěvě se v Itálii sešel nejdříve s papežem, s prezidentem Mattarelou na pracovním obědě a odpoledne s premiérem Contem. Večeřel s vicepremiéry Salvinim a Di Maiem. A před odletem se viděl i se Silviem Berlusconim. Na tyto skutečnosti ParlamentníListy.cz upozornila členka Salviniho Ligy Monika Pilloni. Prezident v rámci své návštěvy také odpověděl na otázky italskému serveru Corriere.

Putin se v Itálii vysmál těm, co straší Ruskem a řešil sankce. Chválil Salviniho, setkal se i s papežem
Foto: Monika Pilloni
Popisek: Prezident Ruska Vladimir Putin a italský ministr vnitra Matteo Salvini

Server připomenul, že vztah Itálie a Ruska je přátelský a Itálie v EU tlačí na revizi sankcí proti Rusku, ale přesto nejvíce trpí odvetnými opatřeními. Tázal se, zda by to nebylo vstřícné gesto, kdyby Rusko začalo uvažovat o jejich zrušení.

Putin uvedl, že s Itálií má Rusko zvláštní vztah. „Neustále spolupracujeme v oblasti politiky, ekonomiky, vědy a umění. Velmi si vážíme této vzájemné důvěry a partnerství,“ řekl ruský prezident a dodal, že sankce vůči Itálii rozhodně nechtěl rozšiřovat, ale prý nemohli jednat selektivně, protože jinak by se dostali do problémů se Světovou obchodní organizací. „Rád bych dodal, že rozhodnutí o zavedení sankcí proti Rusku přijala Evropská komise a hlasovaly všechny země EU. Co se týče zrušení sankcí, první krok musí učinit orgán, který je prosazoval, a to Evropská unie. Rusko by pak mohlo zrušit přijatá opatření. Jsme přesvědčeni, že převládne zdravý rozum, že Evropa bude řízena především svými vlastními zájmy, a nikoli vnějším vlivem. Budeme pak schopni rozvíjet k našemu vzájemnému prospěchu rozsáhlou spolupráci plánovanou do budoucna,“ řekl Putin.

Další otázka mířila na napětí a zbrojení mezi Ruskem a Spojenými státy a jak moc za tuto situaci nese vinu Rusko. Dle Putina vůbec. „Kolaps mezinárodního bezpečnostního systému začal jednostranným odstoupením od Smlouvy o protiraketové raketě (ABMT) ze strany USA. To byl základní kámen celého systému kontroly zbraní. Porovnejte, kolik Rusko utratí na obranu – asi 48 miliard dolarů – s americkým vojenským rozpočtem přes 700 miliard dolarů. O jakých závodech ve zbrojení mluvíme? Nemáme v úmyslu se do takového závodu zapojit, ale máme také povinnost zajistit naši bezpečnost. Právě z tohoto důvodu jsme byli nuceni vyvinout ultramoderní vozidla a zbraně, což je reakce na nárůst vojenských výdajů USA a jejich skálopevně nekonstruktivní přístup. Dokonalým příkladem je situace týkající se smlouvy INF (týkající se raket střední třídy). Při několika příležitostech jsme požádali USA, aby poskytly věcné a konkrétní vysvětlení k otázkám týkajícím se tohoto dokumentu, ale setkali se s odmítnutím. V důsledku toho Američané de facto demontují ještě další dohodu. Jak bychom měli postupovat společně s cílem snížit strategické zbrojení, zůstává nejasné. Počátkem roku 2021 vyprší smlouva New Start, o mezikontinentálních raketách. V současné době však nevidíme žádnou ochotu USA diskutovat o jejím rozšíření nebo navrhnout zcela novou dohodu. Za zmínku stojí i další fakt. V říjnu loňského roku jsme předložili Spojeným státům návrh na přijetí společného prohlášení o „nepřípustnosti“ jaderné války a uznání jejích ničivých následků. Američané dosud neodpověděli. Nedávno se objevily náznaky, že Washington začíná uvažovat o obnovení dvoustranného dialogu o rozsáhlé strategické agendě. Myslím si, že dosažení konkrétních dohod v oblasti kontroly zbraní by přispělo k posílení mezinárodní stability. Rusko má politickou vůli spolupracovat. Nyní je to na USA. Hovořil jsem o tom na summitu G20 v Japonsku s prezidentem Trumpem,“ tvrdí Vladimir Putin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…