Putin si pozval Erdogana a domluvili se na příměří v Sýrii. Zde jsou podmínky

06.03.2020 10:50

Agentura Reuters oznámila, že se ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dohodli na podmínkách příměří v syrské provincii Idlíb, kde boje mezi Ruskem a syrskými jednotkami na jedné straně a Tureckem a protisyrskými povstalci na straně druhé trvají už 3 měsíce. Z domovů tyto boje vyhnaly miliony lidí. Turecký prezident na příměří přistoupil pod jednou podmínkou...

Putin si pozval Erdogana a domluvili se na příměří v Sýrii. Zde jsou podmínky
Foto: Theatlantic.com
Popisek: Homs v Sýrii
reklama

Prezidenti Putin a Erdogan se dohodli na příměří v syrské provincii Idlíb.

Vyjadřuji naději, že tyto dohody se stanou dobrým základem pro zastavení vojenské činnosti v oblasti Idlíbu a ukončí utrpení civilního obyvatelstva a ukončí tamní humanitární krizi,“ řekl Putin pro agenturu Reuters.

Erdogan potvrdil, že je i jeho zájmem vyřešit krizi v regionu, ale obratem dodal, že si turecká strana vyhrazuje právo „reagovat na všechny útoky ze strany syrského režimu“. Nezahálí však ani Rusové, kteří do oblasti posílají další bojovou techniku. „Ukazujeme Erdoganovi svaly,“ řekl lakonicky agentuře Reuters pod podmínkou anonymity jeden ruský důstojník v Sýrii. Jeho slova českým čtenářům zprostředkovaly páteční Lidové noviny. Ruská strana plně podporuje syrského prezidenta Bašára Asada a ten chce zachování kontroly nad svou vlastí.

Na straně syrského režimu stojí také íránští bojovníci a Írán nebyl přítomen jednání Ruska a Turecka, takže není jisté, jak se zachovají.

Boje v Idlíbu donutily až milion lidí k odchodu z jejich domovů a k cestě do Turecka. Erdogan ale tvrdí, že Turecko už další uprchlíky na své území přijmout nemůže a pokud z jedné stran přichází do Turecka další a další lidé, na západě Turecko otevře hranice, aby tisíce lidí mohly odejít do EU. Erdogan tak porušuje dohodu s EU z roku 2016, podle které má uprchlíky a migranty ponechat v Turecku a z Bruselu se mu dostane štědré pomoci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …