Putin uhranul publikum: Svět se mění. Jsme tu všichni dospělí lidé, takže si upřímně řekněme...

26.05.2014 11:26

Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum dalo prostor ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, aby popsal svět svýma očima. Vyjádřil se k volbám na Ukrajině a vysvětlil, proč je hloupé diskutovat o snížení energetické závislosti na Rusku. Obsáhlý výtah jeho projevu v češtině přinesly Literární noviny na svém serveru.

Putin uhranul publikum: Svět se mění. Jsme tu všichni dospělí lidé, takže si upřímně řekněme...
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Anketa

Líbí se vám, jak v České republice dopadly eurovolby?

hlasovalo: 5195 lidí

Putin v Petrohradě hodlal mluvit upřímně a připomněl roli Evropské unie v událostech na Ukrajině: „Mluvme upřímně, jsme v této místnosti samí dospělí a vzdělaní lidé. Západ podpořil neústavní převrat, a to nejen rozdáváním cukrátek, ale politickou podporou, podporou v médiích, s využitím všech možných nástrojů. A vy pak házíte vinu na nás? My jsme navrhovali dialog. Byli jsme odmítnuti. Když jsem byl naposledy v Bruselu, shodli jsme se na tom, že dialog bude pokračovat, ale to bylo ještě před státním převratem.“

Nedělám si legraci. Chceme na Ukrajině klid a mír

Ruský prezident je ale údajně připraven obnovit zdravé vztahy s Ukrajinou. „Jak jsem řekl, a nedělám si legraci a není to ani ironie, chceme na Ukrajině klid a mír. Chceme, aby se ta země dostala z krize a aby k tomu byly vytvořeny podmínky,“ tvrdí Putin. Dodal, že bude spolupracovat i s nově zvolenou hlavou státu.

Celý článek ZDE

Svět se podle Putina rychle mění. „Jsme svědky kolosálních geopolitických, technologických nebo strukturních vzestupů. Unipolární model světového uspořádání se nekoná. Dnes je to jasné všem, dokonce i těm, kdo se snaží dál fungovat v navyklém systému,“ uvedl šéf Ruska. Podle Literárek.cz narážel na významnou rusko-čínskou plynovou smlouvu, která má potenciál změnit dění na globální úrovni politiky.

Diskuze o snížení energetické závislosti jsou hloupé. Nikdy není jednostranná závislost

Diskuze o snížení energetické závislosti na Rusku považuje Putin za hloupost. Prý nikdy nevzniká jednostranná závislost. Vždy se jedná o vzájemnou součinnost, která „zvyšuje spolehlivost a stabilitu světové ekonomiky i energetiky“. Poukázal na skutečnost, že navzdory různým diskuzím neustále rostou dodávky do Evropy.

„Dnes do Evropy míří přes 70 procent ruského exportu ropy a takřka veškerý zemní plyn vyvážený prostřednictvím plynovodů. Je ale nutné přiznat, že spotřeba energií v Evropě roste pomalu a mezitím se zvyšují politická i regulační rizika. A objevují se problémy s tranzitem,“ vysvětlil Putin a zdůvodnil, proč se Rusko obrací na rozvíjející se trhy v Asii a v Tichomoří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…