Stier připomíná, že podle oficiálních vyjádření hlavním bodem jednání vedle ukrajinské krize byla hospodářská spolupráce – především smlouva o dlouhodobých dodávkách ruského plynu, jež vyprší během letošního roku.
Putinova návštěva je výrazem díků za to, že se Budapešť neotočila k Moskvě zády
Podle Alexeje Muchina, šéfa Centra pro politické informace, poradenské firmy blízké Kremlu, mohly být s výsledky jednání spokojeny obě strany. Je přesvědčen o tom, že tato Putinova návštěva Budapešti je především vyjádřením díků za to, že se Maďarsko neobrátilo k Rusku ani v těžkých chvílích zády. Muchinův kolega, Sergej Michejev, ředitel moskevského Ústavu pro výzkum politické konjunktury, si myslí, že jak Rusko, tak Maďarsko si kromě pragmatismu vysoce cení suverenity. "To, jak Budapešť usiluje o svou nezávislost, si zasluhuje respekt,“ uvedl Michejev. Ruský politolog Jevgenij Minčenko si myslí, že dnešní Moskvu pojí s dnešní Budapeští určitá stylistická podobnost, hospodářský pragmatismus a konzervativní hodnoty. Vyzdvihuje, že Maďarsko má momentálně v Rusku dobrou pověst. "Z členských zemí Evropské unie má Moskva nejlepší vztahy snad právě s Maďarskem, proto není žádným překvapením, že Putin cestuje zrovna do Budapešti,“ prohlásil Minčenko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam