Putin v televizi potěšil Krym a odsoudil rozkrádání

17. 4. 2014 12:18

Ruský prezident Vladimir Putin během televizního pořadu, kdy odpovídal na dotazy diváků, vysvětloval kroky Ruska ve vztahu ke Krymu a rovněž předestřel vizi sousedských vztahů s Ukrajinou. Podle něj jsou si obě země jako sousedé souzené, takže se musí dohodnout. Proto Rusko nemá zájem útočit na oblasti Ukrajiny, kde nyní probíhají občanské nepokoje.

Putin v televizi potěšil Krym a odsoudil rozkrádání
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Ruský prezident především jednoznačně popřel, že by se na území Ukrajiny pohybovali ruští vojáci. Ti, kteří na východě země protestují proti kyjevské vládě, jsou podle něj místní nespokojení občané.

Kromě toho Putin ohlásil, co plánuje Rusko na Krymu, který se stal jeho součástí v minulém měsíci. Poloostrov podle něj bude potřebovat zásadní modernizaci, zejména do infrastruktury místních přístavů, ale rovněž do průmyslu a zemědělství. Rovněž plánuje zavést na Krymu „bezdaňovou zónu“, což by motivovalo investory.

„Při neuvěřitelné lhostejnosti k potřebám lidí tam vyrostly paláce ukrajinských oligarchů, kteří si přisvojili ohromná území, kde jsou ploty a obyčejní lidé tam nemají přístup,“ popsal ruský prezident. Krym je podle něj třeba chránit i před útoky z pevninské Ukrajiny, kde vládne absolutní zmatek a lidé na východě země prý rozkradli sklady zbraní, takže nikdo nemá přehled, co se může stát.

Ohledně samotné Ukrajiny na další dotaz Putin odpověděl, že oba národy jsou si jako sousedé souzeny, a tak se musí dohodnout. „Všichni jsme plni emocí, ale jestli se máme navzájem rádi a vážíme si jeden druhého, musíme se dohodnout,“ uvedl ruský prezident. Rusko se podle něj vždy snažilo Ukrajině především pomáhat, o čemž svědčí investované stovky miliard dolarů.   

Poté Putin zdůraznil, že vnímá zásadní rozdíl mezi Krymem a pevninskou Ukajinou, což se samozřejmě promítne do ruského postupu. Opakování krymského scénáře v hraničních oblastech Ukrajiny prý nepřipadá v úvahu. „Pevně věřím, že vůbec nepřipadá v úvahu, že by Rusko mohlo vstoupit do východní části Ukrajiny a doufám, že se nám všechny problémy Ukrajiny podaří vyřešit pouze diplomatickou cestou,“ ujistil Putin.

Také uvedl, že ani na Krymu Rusko původně nemělo zájem angažovat se. „Jediné, co rozhodlo o připojení Krymu, byly výsledky referenda. My chceme jen dát lidem jejich práva,“ ujistil prezident Putin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…