Putina dnes dvakrát píchlo v podbřišku

30.08.2016 15:17

Dva bývalé sovětské státy, Uzbekistán a Kyrgyzstán, se dostaly na přední příčky médií. Oba dva byly totiž stiženy tragédií. V Uzbekistánu údajně zemřel prezident Islam Karimov, zprávy o jeho smrti se však zatím nepotvrdily. Zato v Kyrgyzstánu vybuchla bomba, a to přímo před čínskou ambasádou.

Putina dnes dvakrát píchlo v podbřišku
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Podle posledních informací byl Islam Karimov těžce nemocný a byl převezen do nemocnice s krvácením do mozku. Zprávy o jeho osudu se však v mnohém liší. Některé servery jej již oficiálně považují za mrtvého, Kreml však takové zprávy dementuje a uvádí, že jeho stav v současnosti není znám.

„Pro tuto chvíli nemáme žádné nové informace. Vše, co můžeme říct, je, že zprávy v médiích o Karimově smrti se zatím nepotvrdily,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

O malý kus země dále, v Kyrgyzstánu, se udál sebevražedný atentát, který média, na rozdíl od Karimovy smrti, oficiálně potvrdila. V hlavním městě Biškek najel atentátník vozem přímo do areálu čínské ambasády a výbuch zabil jeho a zranil tři další lidi.

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo šok nad „extrémním a násilným útokem“, který se v Biškeku odehrál, a žádá Kyrgyzstán o urychlené prošetření celé situace, jelikož bezpečnosti svých zaměstnanců přikládá velkou důležitost.

Prozatím se zdá, že vina za úterní útok padá na hlavu ujgurských ozbrojenců. Ujgurové jsou etnická menšina, jejichž značná část žije v čínské provincii Sin-ťiang a někteří z nich bojují proti čínské vládě.

Pokud se ukáže, že za útokem skutečně stojí ujgurští ozbrojenci, znamená to, že Čína exportuje své vlastní teroristy do okolních zemí. „Máte co do činění s problémem, který negativně metastázuje skutečně znepokojujícím způsobem,“ konstatoval odborník na provincii Sin-ťiang Raffaello Pantucci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…