Putinovy kroky jsou pro tureckého Erdogana noční můrou. Čím dál více. Obsáhlý rozbor, který zazněl z německého rozhlasu

2. 2. 2016 22:16

Komentátor Reinhard Baumgarten se na serveru Německého rozhlasu zamyslel nad tím, co pro Turecko znamená ruský zásah v Sýrii. V kostce lze říci, že kroky Vladimira Putina představují pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v podstatě noční můru. Jeho plány se totiž sypou, mimo jiné se stále nedaří vyřešit problém s Kurdy. A tady je zaděláno na válku velkého rozsahu – NATO a Ruska.

Putinovy kroky jsou pro tureckého Erdogana noční můrou. Čím dál více.  Obsáhlý rozbor, který zazněl z německého rozhlasu
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Nějakou dobu se zdálo, že si Turecko jako lokální mocnost na Blízkém východě prosadí své plány. Kurdové neposílí, syrský diktátor Asad padne a na severu Sýrie navíc vznikne na rozsáhlém území bezletová zóna. Rozhodnutí vzešlá z Kremlu však tento plán v podstatě sfoukla jako domeček z karet. Na bezletovou zónu nad Sýrií mohou Turci zapomenout. U syrského prezidenta Bašára Asada se zdá, že se díky pomoci z Íránu i z Ruska udrží u moci. A nelze vyloučit, že Vladimir Putin koketuje i s Kurdy.

„Pokud někdo ví, jak oslabit systém, jak tahat za správné nitky, a destabilizovat tím zemi, pak je to Vladimir Putin,“ poznamenává komentátor. Na Ukrajině světu ukázal, že to umí. Ale stranou nezůstává ani Erdogan, když řídí pevnou rukou i Turecko. S ohledem na to, jak blízcí by si mohli Putin a Erdogan být s ohledem na svůj politický styl, je jejich střet do jisté míry překvapivý.

Celý text najdete zde.

NATO se musí snažit přivést Erdogana k tomu, aby se nechoval tak agresivně vůči Kurdům. Kurdská strana pracujících (PKK) je stále chápána jako teroristická organizace, ale možná není daleko den, kdy si drtivá většina Kurdů řekne, že útoky Erdoganových sil na PKK představují vlastně útoky proti všem Kurdům. Toho by se mohl chopit Putin, a fakticky tak rozpoutat válku, ve které by se NATO muselo postavit na stranu Turecka. Jde přece o členský stát Aliance. „Erdoganova ruská noční můra pak může nabýt nebezpečných rozměrů,“ uzavírá komentátor úvahu varováním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…