Putinův našeptávač radí Západu. Přizpůsobte se...

13.02.2019 19:19

Někdejší hlavní ideolog Kremlu a dnešní poradce ruského prezidenta Putina Vladislav Surkov má za to, že by Putin měl zůstat u moci co nejdéle.Tak dlouho, jak jen to bude možné. Střídání politiků v mocenských pozicích Surkov považuje za nezdravé. Putinovu způsobu vládnutí Surkov prorokuje skvělou budoucnost. Mohly by si ho prý osvojit i západní státy, ve kterých jsou lidé rozčarováni z demokracie.

Putinův našeptávač radí Západu. Přizpůsobte se...
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

„Jen se nám zdá, že v životě máme na výběr,“ zahájil Surkov text uveřejněný na serveru deníku Nězavisimaja gazeta. Na této větě podle Surkova stojí novodobá ruská politika, která má podle něj velkou budoucnost.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

97%
3%
hlasovalo: 12037 lidí

„Iluze volby je nejdůležitějším ze západních triků západního způsobu života obecně a západních demokracií zvláště. Odmítnutí této iluze ve prospěch realismu vedlo naši společnost k úvahám o vlastní verzi demokracie, a potom dokonce ke ztrátě zájmu o diskusi na toto téma,“ pokračoval někdejší kremelský ideolog.

Rusové začali stát budovat po svém, přičemž vycházeli z logiky historického vývoje, podle Surkova odmítli různé myšlenkové chiméry a dokázali zastavit rozpad Ruské federace, když už došlo k rozpadu Sovětského svazu. „Rusko se vrátilo na svou přirozenou dráhu velkého a ještě rostoucího společenství,“ konstatoval Surkov. Stávající ruský politický model nebyl podle jeho názoru dostatečně popsán, ale jeho originalita a životaschopnost je podle Surkova zřejmá. Stresové testy, jimiž už stávající putinovský model státu dokázal projít, ukazuje, že právě tímto směrem by se Rusové měli vydat v příštích letech. Putinovský model státu může podle Surkova fungovat po celé 21. století.

Na ruském území existovaly v podstatě jen 4 státní útvary, které podle Surkova stojí za zmínku. Stát Ivana Hrozného, stát cara Petra Velikého, Leninův stát pro 20. století – Sovětský svaz – a Putinův stát pro 21. století. Tak jako Charles de Gaulle vtiskl tvář Francii 60. let 20. století a jeho představa ovládá Francii v podstatě dodnes, stejně jako Američané se dovolávají myšlenek svých otců zakladatelů, tak Rusku vtiskl svou tvář Vladimir Putin. A jeho model přetrvá. Surkov o tom nepochybuje. Putinismus se podle něj ideologií budoucnosti.

Surkov připomíná, že Putin dlouhodobě mluví o suverenitě a o potřebě chránit své národní zájmy. Západní politici mu napřed vyčítali, že se myšlenkově vrací do 19. století, ale dnes i mnozí politici na Západě mluví o zpomalení globalizace a o obhajobě národních zájmů – říkají: „America First“, „volte Brexit“ a tak podobně. Elitám, které podle Surkova ovládají své státy prostřednictvím sítě intrik a lží, se to ani trochu nelíbilo. A vyrazily do boje.

Fotogalerie: - Ubytovna v malebné vsi?

Zpustlá ruina po rekreačním středisku ve Stebně u ...
Zpustlá ruina po rekreačním středisku ve Stebně u ...
Zpustlá ruina po rekreačním středisku ve Stebně u ...
Zpustlá ruina po rekreačním středisku ve Stebně u ...
Zpustlá ruina po rekreačním středisku ve Stebně u ...

„Nedůvěra a závist, které demokracie využívá jako primární zdroje svého sociálního pohybu, nevyhnutelně vedou k absolutizaci kritiky a ke zvýšení stavů úzkosti u občanů. Seriál House of Cards (Dům z karet) ukazuje podle Surkova, jak obyvatelé západního světa vnímají svůj stát, jak mu nedůvěřují. „Náš systém je upřímnější, hájí Surkov Putinův stát. Putinův stát všechno ukazuje přímo a nic neskrývá. Neskrývá, že v zemi hraje zásadní úlohu policie, jako ji hrála už stovky let předtím. Podle Surkova to v ruských dějinách není nic nového.

Ruská elita vládne i s pomocí policie, ale podle Surkova je důležité, že ctí vůli národa. Vůle národa je gravitační silou, která určuje politiku Ruska. V této zemi je možné, aby politici přišli s myšlenkami socialismu, konzervatismu, a i dalšími koncepty; ale nakonec vždy zjistí, že musí pracovat v souladu s vůlí národa. Putin prý tohle všechno chápe a komunikuje s občany. Chce znát jejich přání.   

Politolog Ivan Preobraženskij v reakci uveřejněné v listu Rosbalt upozornil, že pokud se Putin opravdu vydá cestou, kterou předestřel Surkov, změní Rusko v klasický autoritářský stát okořeněný dobře známým kultem osobnosti.

Putinův mluvčí poznamenal, že Surkov napsal obsáhlý a složitý článek, který je třeba pečlivě rozebrat.

Už v prezidentských volbách roku 2018 bylo jasné, že se z Putina dělá neomylný vůdce. Všechno, co Putin udělal, bylo pro Rusko dobré. Pokud se něco pokazilo, mohl za to někdo jiný, nikoli Putin, uvedl Preobraženskij. „Zdá se, že článek Vladislava Surkova představuje novou etapu tohoto boje,“ doplnil politolog.

Jenže to nemusí fungovat věčně, Zvýšení věku odchodu do důchodu a přetrvávající ekonomické problémy Ruské federace již zanechaly na Putinově pověsti značné šrámy. Právě proto Surkov zařadil vyšší rychlost v obhajobě svého prezidenta. Tato snaha může mít jeden zásadní důvod. Až jednou Putin opustí tento svět, bude možné ještě dlouho vládnout „v jeho jménu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…