Putinův šéfdiplomat Lavrov přiznal, v čem Rusko spolupracuje se vzbouřenci na Ukrajině a dodal, co může ukončit boje

12.6.2014 5:41 odp.

Rusko spolupracuje s protikyjevskými vzbouřenci na východě Ukrajiny. Přiznal to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Konkrétně jde o spolupráci ve smyslu dodávek humanitární pomoci válkou postiženým lidem. Lavrov navíc uvedl, co může ukončit boje mezi separatisty a armádou. Vzbouřenci jsou prý totiž ochotni uzavřít příměří, první krok však musí udělat Kyjev.

Putinův šéfdiplomat Lavrov přiznal, v čem Rusko spolupracuje se vzbouřenci na Ukrajině a dodal, co může ukončit boje
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov prohlásil, že ruský stát sice spolupracuje s protikyjevskými vzbouřenci, jde však pouze o dodávky humanitární pomoci. Právě tu Rusko do východních oblastí Ukrajiny dodává výhradně přes takzvané separatisty. Podle serveru Hlas Ruska to Lavrov prohlásil na setkání s generálním tajemníkem OBSE Lambertem Zannierem.

Moskva se prý sice pokoušela jednat o dodávkách humanitární pomoci s vládou v Kyjevě, jenže ta takovou možnost zamítla. Rusku tak nezbyla jiná možnost, než pomoc dodávat prostřednictvím vzbouřenců.

„Těm, kdo dosud neopustili pásmo bojových akcí, poskytujeme humanitární pomoc. Poskytujeme pomoc způsoby, které máme k dispozici, a to za podpory domobranců znepokojených osudy svých matek, dětí a žen,“ uvedl ministr Lavrov.

Reportér ParlamentníchListů.cz Jan Rychetský z demonstrace v Charkově:

Ten navíc konstatoval, že takzvaní domobranci z jihovýchodu Ukrajiny jsou ochotní uzavřít s ukrajinskou armádou příměří, ale pouze za předpokladu, že první krok v mírových jednáních udělá Kyjev. Lavrov podle svých slov věří, že se naplní slova nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že dojde k zastavení násilí a zahájení jednání.

Naděje na možné řešení krize mezi Ukrajinou a Ruskem na nejvyšší úrovni ale zatím nejsou. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že setkání Vladimira Putina s Petrem Porošenkem se v dohledné době nechystá. „Ruská strana nedostala pozvání na schůzku nebo jednání,“ podotkl Peskov.

Podle nejnovějších zpráv se ale uskutečnil alespoň telefonický rozhovor mezi Putinem a Porošenkem. Na svých stránkách o tom ve čtvrtek večer informoval Kreml. "Petro Porošenko informoval Vladimira Putina o jeho plánu na řešení situace na jihovýchodě Ukrajiny. Kromě toho prezidenti probrali otázky dvoustranných vztahů a Petro Porošenko blahopřál Vladimiru Putinovi k národnímu svátku - Dni Ruska," uvádí úřad prezidenta Ruské federace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský filozof Gregor o budoucnosti: Lezeme Američanům víc do zadku než za socialismu Rusům. Úplný rozpad autority státu, totální anarchie

20:56 Slovenský filozof Gregor o budoucnosti: Lezeme Američanům víc do zadku než za socialismu Rusům. Úplný rozpad autority státu, totální anarchie

JINÝMA OČIMA U nás je to tak, že nikdy za socialismu jsme Rusům nelezli tak do zadku jako tato vláda…