Pytlík slibů. Ne, je to fakt dobrá dohoda. Dva europoslanci debatovali o dohodě EU s Británií

22. 2. 2016 23:12

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský považuje výsledek dohody dosažené o uplynulém víkendu mezi Velkou Británií a EU za dobrý, europoslanec Petr Mach (SSO) dohodu považuje jen za „pytlík slibů, se kterým britský premiér David Cameron nemůže u britské veřejnosti obstát“. Debatu obou europoslanců v pondělních Událostech, komentářích nakonec okomentoval historik z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Kovář.

Pytlík slibů. Ne, je to fakt dobrá dohoda. Dva europoslanci debatovali o dohodě EU s Británií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Petr Mach

Podle Zdechovského mohou být Britové s výsledkem vyjednávání spokojeni. Naproti tomu Mach řekl, že Britům přeje odchod z EU. Za úspěch by považoval, kdyby se ČR podařilo dosáhnout takových ústupků na EU, kterých se podařilo dosáhnout Velké Británii. „Britům bych přál, aby se mohli rozhodovat bez EU,“ prohlásil Mach s tím, že Cameron nemůže obstát u britské veřejnosti s dohodou, kterou se mu podařilo na summitu EU o uplynulém víkendu dojednat. „Má jen pytlík slibů, že se něco dohodne,“ podotkl europoslanec za Svobodné.

Nejde o žádnou dohodu

Podle Zdechovského je ale uzavřená dohoda „fakt dobrá“. Domnívá se, že ani v EU, ani v europarlamentu nebude žádná snaha dohodu měnit. Pokud ji v referendu odsouhlasí i britští voliči tím, že neodsouhlasí vystoupení jejich země z EU, bude prý vztah EU a Velké Británie posílen.

Mach k tomu upozornil, že nejde o žádnou dohodu, ale jen o zápis z jednání evropské rady, že když referendum v Británii dopadne tak, jak chce Cameron, tedy že Spojené království v Unii zůstane, tak že se požadavky Britů splní. „Není to žádná dohoda,“ upozornil Mach.

Strana svobodných občanů, jíž je předsedou, prý stejně jako britská euroskeptická strana UKIP požaduje v Evropě jen zónu volného obchodu, nikoliv bruselskou byrokracii a eurodotace. Na to Zdechovský reagoval tím, že „EU je spolek vyspělých států a chci patřit do spolku těchto zemí“. Podle jeho názoru pokud by Mach „trávil více času zamyšlením se nad tím, jak je Evropa sama sobě prospěšná, a viděl EU jako celek, tak je eurooptimista“.

Machovy názory jsou naivní

Vystoupení obou politiků, ale i vztah Británie a EU pak krátce okomentoval historik Martin Kovář. Názory londýnského starosty Borise Johnsona, který prosazuje vystoupení Velké Británie z EU, označil za „velmi nebezpečné“.

Kovář přiznal, že vztah Británie s evropskými společenstvími dříve a s EU později byl vždy komplikovaný. „Cameron říká, jsme Evropané i nejsme, máme své zájmy. Je to pokračování britské politiky, britského vymezování se,“ řekl Kovář.

Dost ostře se vymezil vůči Machovi. „To, co říkal Mach, mi přišlo absurdní, představa, že si český premiér vymůže na EU to co Cameron, je naivní,“ prohlásil. Stejně tak je prý naivní představa, že Britové budou někdy bojovat za české zájmy. Nedělali to v minulosti a nebudou to prý dělat ani teď.

A co by pro Evropskou unii znamenal odchod Velké Británie? Prý by to znamenalo jediné – „více Ruska v EU“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…