Rada ÚSTR by mohla jednat o odvolání ředitele Hermana

09.04.2013 13:28

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) by ve středu mohla jednat o odvolání ředitele této instituce Daniela Hermana, vyplývá z dnešních vyjádření některých radních pro ČTK. Židle se pod Hermanem houpe delší dobu, Rada je nespokojena s jeho prací. Kritici ovšem Radě vyčítají, že chce Ústav paralyzovat, Rada tato nařčení odmítá. Dnes odpoledne před Ústav svolávají demonstraci někteří zaměstnanci, kteří odvolání Hermana nechtějí a obávají se o osud instituce.

Rada ÚSTR by mohla jednat o odvolání ředitele Hermana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman

Ústav zřídil stát za účelem zkoumání doby nesvobody. Jeden z radních Lukáš Jelínek ČTK řekl, že Ústav je dlouhodobě nestabilní a Rada by se chtěla pokusit o kroky, které by minimalizovaly politický vliv. To, že je ÚSTR zpolitizovaný, si myslí i někteří historici. Potvrzují to rozepře mezi vládnoucími stranami a opozicí. Radu volí Senát, kde má nyní opozice převahu.

Někteří zaměstnanci chtějí dnes veřejně vyjádřit nesouhlas se "současným politickým a ideologickým záměrem ČSSD a KSČM změnit interpretaci totalitní minulosti". "A prostřednictvím Rady Ústavu odvolat současného ředitele, a umožnit tak následně zásadní ideové, strukturální a personální změny ve směrování této instituce," sdělil ČTK odborář Mirek Vodrážka.

Hledá se shoda na dalších krocích po odvolání

Herman ČTK řekl, že jakákoliv politizace činnosti Ústavu je nešťastná a kontraproduktivní. K tomu, zda se opozice pokouší destabilizovat ÚSTR, se nechtěl vyjadřovat. "Myslím, že je důležité, abychom se zabývali věcnými tématy," uvedl Herman.

Rada dosud odvolání Hermana na svém programu nemá. Tento bod ale ještě může být doplněn. Rada chce před tím najít souhlas s tím, jaké budou další kroky a personální řešení po případném odvolání. Pokud se shoda najde, pak je údajně sesazení Hermana skoro jisté.

Rozepře o směřování instituce byly i v minulosti

Podle Jelínka by bylo žádoucí, aby případně nový šéf vyšel z několikakolového výběrového řízení a ve výběrové komisi zasedli zástupci vědecké obce. Další z radních Michal Uhl ČTK řekl, že Rada je s Hermanem nespokojena mimo jiné i kvůli tomu, že projekty Ústavu jsou ve špatném stavu a je velká fluktuace.
Rozepře o směřování instituce byly i v minulosti. Za uplynulé období se podle Hermana podařilo stav uklidnit, nyní opět hrozí destabilizace.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…