Radní ČT v Rozhlasu: Došlo na kritiku Moravce, Fridrichové, Wollnera a Železného. A také na šíření paniky z obrazovky

05.01.2021 18:36

Hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu byl ekonom, místopředseda Rady České televize a bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. Před Českou televizí stojí hned několik problémů. O výši televizních poplatků by se měla vést celospolečenská debata, ať už dopadne jakkoliv. Promluvil o kritice Moravce a Fridrichové. Covid prý televize zvládla, ale našly by se chybičky.

Radní ČT v Rozhlasu: Došlo na kritiku Moravce, Fridrichové, Wollnera a Železného. A také na šíření paniky z obrazovky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další hosté pořadu. Pavel Kysilka, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny

Anketa

Líbí se vám současné české filmy?

4%
82%
hlasovalo: 13373 lidí

„Musím říct, že celý uplynulý rok byl pro televizi a vůbec celou ekonomiku extrémně mimořádný, takže hodnotit hospodaření instituce z pohledu uplynulých dvanácti měsíců je velmi obtížné. Určité otázky, které jsou kolem hospodaření České televize, jsou dlouhodobějšího rázu. Já je vyjmenuju. Už dlouho se nezvýšil televizní poplatek, ale přitom roste inflace. Druhá věc, která se bude řešit, je odečet DPH. To může velmi zasáhnout veřejnoprávní média.“ Prohlásil Kysilka s tím, že třetím problémem je odčerpávání finančních rezerv, které si Česká televize vytvořila v minulosti.

„To jsou takové tři vykřičníky, které před televizí v současné době stojí,“ uvedl dále radní. Česká televize podle něj a z jeho iniciativy bude v současné době hledat externího poradce, který pomůže vedení ČT s tím, aby nalezla vnitřní úspory. „Mou preferovanou variantou je, aby Česká televize nemusela omezovat rozsah své služby ani jeho kvalitu a jak k tomu dospět? Zvýšením efektivity televize, případně otevřít debatu, zda je společnost připravená platit více na poplatcích. Tady bych se té debatě nebránil, ať dopadne, jak chce,“ řekl dále Kysilka.

„Jedním z těch poslání, se kterým jsem přišel do Rady ČT, když mě nominoval Svaz průmyslu a dopravy, bylo, abych povzbudil Českou televizi k tomu, aby se zvýšil poměr ekonomické publicistiky, vzdělání a osvěty, aby připravila českou společnost na to, před čím teď stojíme, to je obrovská digitální revoluce, která zasahuje do spousty oblastí našeho života, práce, podnikání,“ uvedl Kysilka.

A jaký má radní názor na činnost České televize jako celku? Je dostatečně vyvážená? „Máme k dispozici analýzy jak odborníků, tak i veřejného mínění a tyto dva segmenty jsou většinově přesvědčeny o tom, že Česká televize naplňuje svoje poslání, a já jen doplním, že každá organizace může hledat cesty, jak ty věci dělat líp, a to určitě bude role Rady i moje v nadcházejícím roce,“ prohlásil ekonom.

Padl také dotaz na stížnosti týkající se práce redaktorů ČT Železného, Wollnera, Moravce a Fridrichovou. Podle předsedy rady Pavla Matochy se nadpoloviční většina všech stížností týká právě této čtveřice. „Nemám důvod to jakkoliv zpochybňovat, není to moje doména, ale rozhodně se stížnostem budeme věnovat tak, jak nám ukládá zákon,“ potvrdil radní. To, že Matocha zveřejnil jména kritizovaných redaktorů, považuje Kysilka za správné.

S tím, jak ČT jednala během pandemie, je Kysilka celkem spokojen. Pozor by si podle něj měla televize dávat ve zpravodajství, kdy na jaře podle Kysilky příliš šířila paniku. Také některé statistické informace nebyly podle něj divákům zcela korektně podávány. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …