Radnice dokončí prověřování kandidátek pro komunální a senátní volby

11.08.2014 6:01

Radnice, které před týdnem přijímaly kandidátní listiny pro říjnové senátní a komunální volby, mají dnes poslední den na prověření, zda nominace splňují všechny náležitosti. Strany a jejich kandidáti budou mít minimálně týden na to, aby případné nedostatky opravili.

Radnice dokončí prověřování kandidátek pro komunální a senátní volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Pokud jde o komunální volby, lhůta skončí v pondělí 18. srpna. Na nápravu pochybení v přihláškách na senátory je tato lhůta o tři dny delší. O připuštění senátních kandidátů k volbám musejí úřady rozhodnout nejpozději v pátek 22. srpna. U obecních voleb jim zákon dává možnost rozhodnout ještě o den později.

Kandidáti často uvádějí nesprávný věk

K nejčastějším prohřeškům standardně patří neúplné či nesprávně uvedené osobní údaje kandidátů, od jména přes věk až po adresu bydliště. „Kandidáti uváděli nesprávný věk, někdy si ubrali, jindy přidali dva až tři roky. Objevilo se i zdrobnělé křestní jméno, tedy jiné, než měl kandidát uvedené v občanském průkaze," řekla ČTK při minulých volbách například Irena Málková z pardubického magistrátu.

Nominující strany se zcela nevyvarovaly ani chyb ve zkratkách povolání či v uvádění akademických titulů svých kandidátů, některé musely napravovat zjevné překlepy. U některých uchazečů o volenou funkci chybělo prohlášení o souhlasu s kandidaturou.

Kandidáti na senátora někdy neplatí volební kauce

Spíše protestním záměrem než opomenutím bývalo u kandidátů na senátory nezaplacení volební kauce, tedy příspěvku na úhradu volebních nákladů ve výši 20.000 korun. Při posledních senátních volbách ale nemusel být žádný z adeptů na členství v horní komoře z voleb vyřazen.

Cílem kontroly je také odhalit, zda některý z aspirantů na místo v zastupitelstvu není na více kandidátních listinách. Při minulých obecních volbách před čtyřmi lety se podobný případ stal v Českých Budějovicích. Také kvůli této kontrole dostává kopie předložených kandidátních listin Český statistický úřad, který seznamy kandidátů i jejich volební výsledky zveřejňuje na serveru www.volby.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…