Rakušané volí. Předseda lidovců Kurz se k urně probíjel mezi novináři

15.10.2017 17:46

Rakušané si od rána volí novou vládu. Nedělní volby budou v mnoha věcech přelomovým momentem. Zaprvé proto, že pravděpodobně přivodí pád velké koalice lidovců a sociálních demokratů, kteří společně v zemi vládli po desítky let. Tyto volby s sebou nesou ještě jednu novinku. Novým rakouským kancléřem se může stát člověk, kterému bylo v roce 2016 teprve třicet let.

Rakušané volí. Předseda lidovců Kurz se k urně probíjel mezi novináři
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Dosavadní rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz je lídrem rakouských lidovců v nedělních volbách a má našlápnuto k vítězství. Podle informací ČTK však to, co se děje kolem Kurze, připomíná šílení fanoušků čekajících na své pěvecké modly.

„Kurz odvolil v atmosféře hodné rockové hvězdy, když se musel prodrat davy novinářů. Původně se měl u volební urny ve vídeňské části Meidling objevit už kolem 09:30 SELČ, mezi prvními ze stranických lídrů. Nakonec ale příchod odložil o dvě a půl hodiny. Kurz jen krátce pohovořil s novináři, ale těch bylo tolik, že kolem tohoto miláčka médií vznikla tlačenice. Politik, doprovázený svou partnerkou Susanne Thierovou, proto rychle odešel. Stačil ale vyzvat občany k účasti na volbách. Bez jejich hlasů prý nebude možné v Rakousku uskutečnit opravdové změny,“ napsala ČTK.

Celý článek naleznete zde.

Všechny volební místnosti v Rakousku byly otevřeny nejpozději od osmé hodiny ranní, ale některé z nich byly otevřené dokonce už o dvě hodiny dříve. Otázka je, jaké výsledky přinesou. Favoritem voleb jsou lidovci, o druhé místo svádějí boj sociální demokraté v čele s dosavadním kancléřem Christianem Kernem a svobodní v čele s Heinzem-Christianem Strachem. Když šel tento politik volit, zažil jedno překvapení. Když přicházel k volební místnosti doprovodu své matky, jeden z občanů ho „uvítal“ nacistickým pozdravem „Heil Hitler, Heinzi-Christiane“.

Někdejší sociálnědemokratický europoslanec a mluvčí vlády Miloše Zemana Libor Rouček v souvislosti s rakouskými sněmovními volbami připomněl, že u našich jižních sousedů mohou lidé volit už od šestnácti let.

„Stálo by za zvážení, zda tuto možnost alespoň při komunálních volbách a na zkoušku nezavést také u nás. Když se tak pořád dohadujeme, jak zvýšit u mladých lidí zájem o politiku a věci veřejné,“ napsal sociální demokrat.

Libor Rouček doslova napsal:

V Rakousku se dnes konají parlamentní volby. Účastnit se jich mohou mladí lidé již od 16 let. Stálo by za zvážení zda tuto možnost alespoň při komunálních volbách a na zkoušku nezavést také u nás. Když se tak pořád dohadujeme jak zvýšit u mladých lidí zájem o politiku a věci veřejné...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

17:10 Ne, Češi, to si rozhodovat nebudete, to rozhodne EU. Svoboda slova? Čas ozvat se je do úterka

Evropská unie se hodlá zaměřit na úpravu práva regulujícího svobodu projevu. Bez ohledu na postoje j…