Randák měl vydírat Hrad. Další akce Rittiga, brání se exšpión

26.02.2012 14:41

Bývalý ředitel civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák byl týdeníkem Reflex obviněn, že se pokusil vydírat Hrad. Randák měl údajně chtít peníze výměnou za to, že zabrání vydání hanopisu o první dámě.

Randák měl vydírat Hrad. Další akce Rittiga, brání se exšpión
Foto: Archiv
Popisek: Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti vyšetřování

Reflex ve čtvrtek přišel ze závažným obviněním. "Snaha o diskreditaci současného prezidenta Randákovi nebránila v tom, aby zhruba před půl rokem nenavštívil Hrad se zvláštní nabídkou. ´Vím, že se píše kniha o první dámě, a umím zabránit jejímu vydání´, údajně řekl některým úředníkům. Na oplátku nechtěl moc. Jen aby dal Klaus příkaz tajné službě k proplacení této prácičky," napsal Reflex. Server Prvnízprávy.cz se v neděli snažil tvrzení podpořit další výpovědí.

„Konkrétně disponujeme informacemi, že Randák údajně před několika měsíci navštívil pracovníky Kanceláře Prezidenta republiky a nabízel, že za finanční obnos v řádech několika miliónů korun, které mu měla podle jeho představ vyplatit tajná služba, ´zabrání´ vydání připravované skandální knihy o První dámě, paní Livii Klausové. Podle našich informací byl údajně příkře odmítnut," odpověděl pro server Prvnizpravy.cz Jan Urban z Iniciativy Vaše Svoboda, blízké advokátní kanceláři Šachta & Partners.

Podívejte se do knihy návštěv, říká Randák

Karel Randák podezření vyvrací zdánlivě pevným argumentem „Je to celé absolutní nesmysl. Konstrukt. Ani se mi na to nechce reagovat. Každý, kdo jen trochu zákulisí Hradu zná, ví, že tam je kniha návštěv, kde se dotyčný zapisuje a zde se dá všechno dohledat. Já jsem byl na Hradě několikrát, ještě coby ředitel UZSI, ale bylo to přímo na pozvání prezidenta republiky,“ hájí se pro ParlamentníListy.cz Randák. Podle něj za úsilím o jeho diskreditaci stojí lobbista ODS Ivo Rittig, který má vazby na Hrad. Randákovi přijde pochybná i jiná skutečnost. „Prezident mě v roce 2006 u příležitosti státního svátku vyznamenal generálskou hvězdou, proč by to tedy dělal,“ táže se.

Podnikatel Rittig má v Česku řadu aktivit, ale přesto je držitelem monackého rezidentství. Daně tedy platí ve státě, který je vyhlášený jednou z nejnižších daňových zátěží. Aby si statut udržel, musí ale v Monaku pobývat minimálně 180 dní v roce. Tuto podmínku Rittig podle Randáka ovšem nesplňuje a policie by si podle něj měla vyžádat mezinárodní pomoc ve snaze zjistit tuto informaci.

Dopravní podnik 

Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti investigativní činnost. NFPK pře několika měsíci začal vydávat seriál o hospodaření Pražského dopravního podniku. Podezření na korupční praktiky v DPP vyšetřují podle policejního prezidenta Petra Lessyho dvě nezávislé složky. Krajské ředitelství Prahy a ÚOKFK.  Do povědomí se nejvíce dostala 17haléřová položka, která z každé prodané jízdenky měla plynout na účet lobbisty ODS Ivo Rittiga. Následoval patent na obrazovky v metru, vila paní Dvořákové, pofidérní majetkové propletence, nákup předražených televizí a tramvajové opravny, které měly být prodány za třetinovou cenu poté, co do nich dopravní podnik v čele s Martinem Dvořákem investoval přes 800 milionů korun. 

Od doby, kdy začalo odhalování kauz na dopravním podniku, je Randák sledován. Podle důvěrných informací redakce na něj nepřetržitě čeká před sídlem NFPK sledovací tým, který následně pořizuje fotografie a posílá je iniciativě Vasesvoboda.cz, za níž stojí AK Šachta and Partners. Při minulé sledovací akci zveřejnil server fotografie Randáka s poslancem ČSSD Františkem Bublanem s dovětkem, že měl Randák dávat briefing Bublanovi pře pořadem Otázky Václava Moravce. Bublan se ale detektivům a serveru vysmál, neboť schůzka se uskutečnila až po vysílání pořadu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavel Kozdera

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …