Ransdorf i po smrti prohání KSČM. Styďťe se, volal kvůli němu na soudruhy europoslanec

14.05.2016 18:01

Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček, který po lednovém úmrtí Miloslava Ransdorfa nahradil tohoto politika v Evropském parlamentu, kritizoval na dnešním sjezdu postoj KSČM k zadržení Ransdorfa v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. „Doufám, že ti, kteří mu okopávali kotníky, se alespoň zastydí,“ uvedl. Vedení strany se podle něj za Ransdorfa dostatečně nepostavilo. Tvrzení odmítl předseda strany Vojtěch Filip.

Ransdorf i po smrti prohání KSČM. Styďťe se, volal kvůli němu na soudruhy europoslanec
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

KSČM podle Filipa nežádalo, aby Ransdof pozastavil své členství ve straně, a Filip osobně žádal vyšetření kauzy. „Nemanipuluj delegáty,“ řekl. Kohlíček míní, že takzvaná švýcarská kauza stála za Ransdorfovým úmrtím. V souvislosti se čtvrteční zprávou, že švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu Ransdorfa a tří Slováků, uvedl, že „přeživší budou odškodněni“.

Ransdorf byl loni v prosinci zadržen se třemi Slováky v curyšské bance. Slovenská média v uplynulém týdnu referovala, že švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné. Švýcarské státní zastupitelství zastavení trestního řízení potvrdilo. List Pravda napsal, že prokuratura rozhodla o zrušení obvinění vůči všem podezřelým na konci dubna. Podle bývalého starosty slovenské obce Ivanka u Nitry Petera Guzmického, který byl v souvislosti s kauzou ve vyšetřovací vazbě, všichni účastníci kauzy dostali od Švýcarska odškodné, částku neupřesnil.

Ransdorf náhle zemřel letos v lednu. Podle vyjádření vdovy Vlasty Ransdorfové k tomu přispěl incident ve Švýcarsku. Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po tomto zadržení, po kterém si stěžoval na to, že mu policie po určitou dobu odpírala léky. Švýcarská policie v reakci ale odmítla, že při zacházení s europoslancem chybovala.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…